Slavní radí: Knihy, které byste si měli bez výmluv přečíst

Eva Vogelová

Začetli byste se rádi do nějaké knihy, ale nevíte, do jaké? Významné osobnosti vám poradí.

Bill Gates

William Henry Gates III. je spoluzakladatelem společnosti Microsoft a také předsedou jejího představenstva. Řadí se mezi nejbohatší lidi světa. Několik let dokonce držel příčku absolutně nejmovitějšího člověka ze všech. Momentálně se jeho majetek pohybuje kolem osmdesáti pěti miliard dolarů. Tento veliký muž doporučuje přečíst si tyto knihy:

Timothy F. Geithner: Stress Test: Reflections on Financial Crises – Autor této knihy byl ministr financí v USA během finanční krize. Popisuje zde složitý finanční systém státu a úpadek ekonomiky. Gatese jeho kniha zaujala nejspíše proto, že byli oba v obdobně složité situaci. Bill stál v čele společnosti Microsoft a finanční krize se na ní podepsala také.

Leon Hesser: Men Who Fed The World – Hlavním hrdinou knihy je Norman Borlaug. Dostal Nobelovu cenu za inovace pěstování nových odrůd plodin, které odolaly nemocem a mohlo se z nich vyrábět jídlo. Jednalo se zejména o pšenici. Díky jeho skvělým nápadům se zvýšily výnosy v zaostalejších zemí. Bez nadsázky lze říct, že Norman nakrmil svět.

Steven Pinker: Lepší andělé naší přirozenosti – Proč ubývá násilí – Autor knihy je psycholog a kognitivní vědec. Píše o tom, jak se náš svět změnil v oblasti násilí. Podává svědectví o tom, jak s postupem času umírá stále méně a méně lidí vlivem rukou dalšího člověka.

Oprah Winfrey

Oprah Gail Winfrey je americká moderátorka, má svoji vlastní show. Věnovala se také herectví a vydáváním časopisu. Jedná se o nejbohatší Afroameričanku minulého století. Byla dokonce nominovaná na Oscara a momentálně je z ní jedna z nejvlivnějších celebrit. Velká filantropka vám doporučuje tyto knihy:

Eckhart Tolle: Nová Země – Objevte v sobě smysl života – Autor knihy své čtenáře dovádí k tomu, aby poznali sami sebe. Předtím však musí mysl člověka přejít velkou transformací. Oprah toto dílo bere jako svého průvodce životem. I vám může prospět.

Barbara Kingsolver: Poisonwood Bible – Tento bestseller pojednává o misionářské rodině, která se stěhuje z Georgie do vesnice v Kongu v roce 1959. Kniha ukazuje, jak je celé příbuzenstvo zapletené do politických záležitostí.

Eric Butterworth: Discover the Power Within You – Jedná se o duchovní knihu, která náš učí, že Bůh není „nahoře“, ale uvnitř každého z nás. Autor mění lidem pohled na náboženství a celkově na život.

Steve Jobs

Steven Paul Jobs je zakladatelem Ceo. V minulém století se Stevenem Wozniakem založil firmu Apple, která produkuju jedny z nejkvalitnějších elektronických zařízení na světě. Mezi nejvýdělečnější se řadí hlavně počítače a mobilní telefony. V roce 2011 zemřel na rakovinu slinivky břišní. Během svého života doporučoval veřejnosti tyto knihy:

Ram Dass: Pamatuj – Buď tady a teď – Autor ukazuje tři stupně cesty, kterými si sám prošel. Fáze jogínská a psychedelická a společenské vědy. Ram reflektoval své vnitřní zkušenosti, které ovlivnily různé generace, například hipíky.

William Shakespeare: Král Lear – Díla od Shakespeara se dodnes učí děti ve škole. Má to svůj důvod, byl to největší básník, dramatik a herec z 16. a 17. století. Tragédie pojednává o keltském králi, který se zbláznil poté, co nerozvážně rozdělil majetek mezi své dcery.