Slavnost na počest ctnostných dívek? Feministky se bouří

ČTK, mim

Polemiku vyvolaly ve Francii plány jedné vesnice v departementu Oise na severu země obnovit tradici růžencové slavnosti, v jejímž rámci jsou oslavovány ctnostné dívky a jedna z nich je korunována růžemi. Kritické reakce především na internetu vzbudila podle médií kritéria výběru dívky.

 Starosta obce Salency Hervé Deplanque dostal desítky protestních e-mailů, především od různých feministických skupin. „Místní protesty jsem čekal, ale celonárodní ne,“ řekl Deplanque deníku Le Parisien. Slavnost by se podle něj měla konat příští rok.

Proti obnovení slavnosti, jejíž počátky spadají do raného středověku a která se naposledy konala v roce 1987, vznikla také petice. Její autorka, univerzitní vědkyně a členka jedné feministické organizace Laélia Véron, tvrdí, že uspořádání slavnosti by bylo „krokem do minulosti“ a „útokem na boj za práva žen“.

Čistota není zavrženíhodná

Organizátor akce Bertrand Tribout z laického Bratrstva svatého Medarda připomněl, že tradici zavedl v 5. století tento světec, který ze Salency pocházel. „Je to místní specifikum a byla by škoda jej nezachovat,“ dodal.

Nechápe, co lidi na slavnosti šokuje. „Čistota mladých dívek není zavrženíhodná! Není to nic odpudivého,“ řekl Tribout v médiích. Akce má podle něj oslavovat především dívky, které se dobře chovají ke své rodině a přátelům a které jsou vždy připraveny pomoci druhým.