Slováci nemají zájem o Slavíka. A tak ho zrušili

Redakce

K sympatickému kromu se odhodlali Slováci. Kvůli nezájmu o posluchačskou soutěž Slavík, obdobu Českého Slavíka, ji po patnácti letech zrušili. "Důvodem je rok od roku klesající zájem veřejnosti o hlasování, které bylo smyslem a základem celé ankety o nejoblíbenější interprety slovenské populární hudby," řekla Zuzana Čižmáriková z agentury Forza, která se na pořádání ankety podílela.

2012: Tomáš Klus: Nebreč, říkal jsem si při vyhlášení Slavíků

Letošnímu hlavnímu vítězi soutěže, skupině Desmod, stačil na obhajobu prvenství zisk pouze 8176 bodů. Vzhledem ke způsobu hlasování, kdy jednomu interpretovi mohli Slováci udělit až tři body, tak o vítězství Desmodu na pětimilionovém Slovensku teoreticky mohly rozhodnout necelé tři tisícovky lidí. Například v roce 2000 legendární kapela Elán vyhrála Slavíka se ziskem přes 34 tisíc hlasů.

Zrušení ankety hodnotí zpěváci rozdílně. "Je to velká škoda. Dostávaly tam prostor ukázat se i nové kapely," řekl listu zpěvák Desmodu Mário "Kuly" Kollár. Podobně se vyjádřil i Peter Cmorik, vítěz posledního ročníku Slavíka v kategorii zpěvák. "Když se zruší tyhle věci, tak zůstává jen internet. Domácí hudba se nemá kde propagovat, což je škoda pro celý národ," tvrdil. Naopak zpěvačka Dara Rolins soudí, že soutěž je přežitkem. "Pamatuji si Slavíka, kdy ještě kvůli absenci techniky a internetu nebyla jiná cesta, jak projevit sympatie zpěvákovi," poznamenala.

V České republice se prozatím k podobnému kroku nikdo nechystá. Letošní starostí je tak jen fakt, jestli na galavečer do Opery dorazí 23. listopadu také celoživotní favorit Karel Gott. I když ho loni mezi zpěváky porazil Tomáš Klus. (sli)