Slovník kočičí řeči těla: Zjistěte, co se vám vaše kočka snaží sdělit

Pavla Gabrhelíková

Zvířata sice neumí používat slova, zato umějí používat svoje těla. Pro znalce je nemožné nevšimnout si, co se děje. Staňte se tlumočníkem kočičí řeči a uvidíte, že vás vaše kočky budou milovat ještě o trošku víc.

  1. Jsem šťastná. Pokud vaše kočka sedí nebo leží, přivírá očí, nemává ocasem a má uši dopředu, je spokojená. Na vrcholu blaha je, když u toho ještě hněte předníma tlapkama povrch před sebou (nebo vaše stehno).
  2. Jsem zvědavá a hravá. Když vaše kočka natáčí ouška jako radary vysílající signály na všechny strany, má roztažené zorničky, vrtí zadkem a ideálně se ještě přikrčuje, očekávejte za chvíli láskyplný výpad na vaše nohy nebo sedačku. Game time je tady, vážení!
  3. Cítím úzkost. Kočky nemají rády změny. Nejčastěji na ně reagují stažením uší dozadu, ocasem mezi nohama a přikrčenou chůzí podél zdi nebo nábytku. Jsou to chvíle, kdy by byly nejraději neviditelné.
  4. Mám vztek. Druhý bod našeho článku se většinou jako lusknutím prstu změní ze hry v simulovaný boj o přežití. Kočka sedí natočená na objekt vzteku bokem, uši dozadu a divoce mlátí ocasem ze strany na strany. Za chvíli vám pravděpodobně prokousne dlaň. Proto zařaďte zpátečku, dokud neteče krev!
  5. Jsem vyděšená (a budu agresivní). Tak tady už jde doopravdy do tuhého. Nejde o žádnou hru. Kočku zahnal do kouta cizí pes nebo jiný predátor a ona se může zbláznit strachy. K smrti vyděšené a rozčílené kočky se promění v sochu. Mají upřený pohled a strnulý výraz s ušima dozadu. Buď protivníkovi vyškrabou oči, nebo vyskočí pět metrů vysoko na strom.
  6. Jsem přátelská. Když si kočka vykračuje s ocasem nahoru, je to jako by říkala „Ahoj!“ U toho má většinou uši dopředu a vypadá to, jako by se trochu usmívala. Je to znamení, že se s vámi chce kamarádit a ráda vás vidí.
  7. Jsem majetnická. Jde to vlastně ruku v ruce s výše zmíněným. Pokud si to k vám kočka nakráčí s ocasem vzhůru, můžete očekávat, že si vás chystá přivlastnit. Ale nebojte, udělá to tím nejláskyplnějším způsobem! Začne se o vás otírat. Přenáší tak na vás svůj pach. Nejvíc ho má vepředu na tlamičce, takže pokud si o vás otírá čumák, buďte si jistí, že je to láska!