Slušný rozjezd přímočarých Portless

honza-m

Debutové album skupiny Portless, do které se přelila většina členů z loni rozštěpených Support Lesbiens, na úspěšnou éru Supportů navazuje. Jen není tak prvoplánové.

Portless ještě před vydáním první desky New Ride naznačovali, že nová tvorba nebude na rozdíl od byvších Support Lesbiens tolik „mainstreamová“, že bude především tvrdší. Výsledek ale spíš ukazuje, že Kryštof Michal a spol. jdou po více méně vyšlapaných cestách. New Ride nepřináší zásadní změnu zvuku, je to klasické poprockové album s občasnými úlety do jiných stylových vod. A některé písničky – třeba Take the Look a chytlavá Hero – na nejslavnější éru Support Lesbiens doslova navazují; ostatně ani typický výraz zpěváka Kryštofa Michala se s novou desku nezměnil.

Poslechněte si Portless v Youradiu

Změnilo se ale to, že Portless jsou o poznání stravitelnější: vsadili na přímočaré skladby a aranže, místo samplů (které se tu a tam objevují, nehrají ale prim) nechali hrát klasické nástroje. Album tak působí mnohem méně nakašírovaně, než jak bylo u téhle kapely zvykem, když se ještě jmenovala jinak. 

V podstatě každá písnička by sama za sebe mohla být hit. Proto je škoda, že coby první singl šel do světa možná nejslabší kousek Dream a Dream, který se svým diskotékovým vyzněním trochu vymyká zbytku. Přitom obrovský hitový potenciál v sobě skrývají jak skladby, ve kterých Portless ráčili přiostřit kytary, svižná Safe Flight či pomalejší Storm až s grungeovým nádechem, nebo naopak čistě akustické kousky – příjemná balada Run Portless - New RideAway či úvodní To Be Together. Překvapením může být skladba Get What You Wish, ve které Portless nepokrytě vzdávají hold Red Hot Chilli Peppers, až posluchače napadne, jestli inspirace tentokrát nebyla až příliš silná.

S albem New Ride poslali Michal a spol. vzkaz, že skladatelský i producentský potenciál Portless mají. Těšíme se na další písničky, které se můžou vyvíjet docela jiným směrem.

Portless – New Ride
Vydavatelství: Universal Music
Celkový čas: 33:55
Seznam skladeb: To Be Togehter, Safe Flight, Dream a Dream, Hero, Take The Look, New Ride, Storm, Get What You Wish, Bite Ya Lip

Témata:,