Směr jízdy Jarního valníku určil Volant


Metal, hardcore, punkrock, rock’n’roll - to všechno bylo ke slyšení na třetím ročníku Jarního valníku, odnoži letního open-air festivalu Rock na valníku. V roli hlavních tahounů se představily kapely E!E, SPS, Totální nasazení a Volant. Poslední jmenovaná tu také netradičně pokřtila nové album.

Pořadatelé sestavili časový harmonogram kapel na Jarním valníku velmi prozíravě, klub se totiž zaplnil už na druhou kapelu – oblíbené punkrockové E!E. Ti si na svém vystoupení dali záležet, předvedli kvalitní energickou hru. Následující, zvukově tvrdší Punk Floid namíchali obecenstvu žádané songy, zvukař to ovšem trochu přehnal s hlasitostí. Na obtíž byl navíc ochraptělý hlas nastydlého zpěváka Floutka. Zpestřením festivalu naopak bylo představení drsné metalové Existence a hardcore kapely Projekt parabelum.

Pokřtil desku. Poplival ji
Středobodem večera se stal pardubický Volant, který na festivalu velmi ukvapeně pokřtil nové CD Hogo pogo. Na křest si kapela přizvala Sváťu Švába, zpěváka Totálního nasazení, který desku jen v rychlosti poplival. Hned po prvních tónech Volantu ovšem klub začal tancovat a zpívat. Veselé nové songy jako Napsala mi Kateřina Jacques nebo Sluní se spousty svlečených slečen nebo starší Co bude s náma a Paramo, Semtín, Pervitin přímo cpaly do příchozích novou sílu. Třešinkou na dortu pak byly okouzlující taneční kreace zpívajícího Pavla Milichovského a výtečné basové hrátky Honzy Hlubockého.

Nervozita i nášup
„Oddechnout“ si publikum mohlo s rock’n’rollovým Petrem Pečeným neboli kapelou Doctor P. P. Ti zaujali hlavně díky sehraným skupinovým tanečním kreacím na pódiu a energickým řáděním zpívajícího Pečeného či klávesového mága s jednou nohou na piáně Daniela Knotka.

Pořádající punkrocková skupina Totální nasazení paknasadila neskutečné tempo a sázela jednu pecku za druhou. Ve staronové tříčlenné sestavě s novým zručným bubeníkem Frankym zahráli „Totáči“ nadupaný set. Kapela působila, zřejmě kvůli nedostatku času, lehce nervózně a písničky dala rychleji, než je obvyklé. Na své si ale každý přišel při nejznámějších písničkách Žalozpěv odvedence, Nazi-Czech a Černobílý svět. Překvapil také dobře secvičený postarší Aquasong. Závěr Jarního valníku patřil punkerům SPS, kteří obzvlášť hlasitě zahráli své nejpopulárnější písničky: zazněl Chaos nebo Máma, ale i nejnovější trháky Ameriko! a Naše vláda.

Jarní valník No. 3
28. března 2009, Praha, Abaton