Smrdí vaší kočce z tlamy? Tady je 6 příčin

Pavla Gabrhelíková

Kdykoliv se mazlíte se svou kočkou, nemůžete mít svůj nos příliš blízko její tlamy. Ten zápach se totiž nedá vydržet. To může signalizovat vážné kočičí onemocnění.

  1. Parodontální onemocnění. Infekce ničí zuby vaší kočky a dráždí dásně. V plaku se hromadí bakterie, které se postupně změní v zubní kámen. Zápach z úst je teprve začátek. Později kočce vypadají zuby.
  2. Onemocnění ledvin. Kočce vychází z úst pach zavánějící močí nebo čpavkem? To signalizuje onemocnění ledvin a okamžitě byste měli vyrazit na veterinu.
  3. Rakovina. Nádor v oblasti krku a hlavy u koček není nic neobvyklého. Rakovina může mít rychlý průběh a je bohužel možné, že život kočky nebude nejdelší.
  4. Cukrovka. Pokud má kočičí dech sladký podtón, může jít o cukrovku. Kočka v tomto případě i hubne, má průjem nebo zvrací.
  5. Onemocnění jater. Pokud má kočka špatný dech, zároveň jí zežloutlo bělmo, ztrácí chuť k jídlu a močí víc než normálně, nejspíš půjde o onemocnění jater. Ihned navštivte veterinu.
  6. Cizí těleso v ústní dutině. Je možné, že se vaší kočce něco zanítilo v tlamě. A teď to tam hnije. Zkuste jí prohlédnout tlamičku a zjistit, jestlí jí tam něco neuvízlo.