Sobí spřežení Santy Clause táhnou prý jen samičky

ČTK, vor

Prakticky nikdo nepochybuje o tom, že dárky dětem rozváží ve Spojených státech i v dalších zemích na Západě dle tradice Santa Claus se sobím spřežením. Málokdo už ale ví, že jde jen o sobí samice. Newyorská radnice i chicagská zoologická společnost opět upozornily na fakt, že sobí laně na rozdíl od sobích samečků neztrácejí v zimě paroží.

„Netvrdíme, že Santa Claus má jen sobí samičky, ale oněch devět, které táhnou saně, jimi jsou,“ podotkla zoologická společnost.

„Nalijme si čistého vína. Na rozdíl od Santy Clause nejsou sobi věční, což znamená, že potřebuje jak sobí samečky, tak samičky, no ne? Protože sobí samci nevrhají budoucí generace kouzelných létajících sobů,“ dodala.

Newyorská radnice před Vánoci na svém twitterovém účtu vyzdvihla samičí spřežení jako „tým silných, mocných a podceňovaných žen“. Zprávu krátce po zveřejnění označilo tlačítkem like přes 680 000 lidí a sdílelo ji přes 200 000 osob. Samičí parohy jsou sice mnohem slabší než samčí, samice je však shazuje později, obvykle před vrhnutím mláděte na jaře.