SOHN Praze předvedl syntezátorovou symfonii. Jak jinak než v sedě

Redakce

Byla to premiéra, jak se patří. Na SOHNa, v Londýně narozeného a v Rakousku žijícího hudebníka, dorazilo do pražského klubu MeetFactory několik stovek lidí, kteří zhruba hodinovému setu udělali nečekaně přátelskou atmosféru. Nutno ovšem dodat, že SOHN jí svým charizmatem, vnitřním klidem a jistotou vyšel naproti.

Poslechněte si SOHNa v Youradiu

Jestiže na fotograficích a v klipech vypadá SOHN jako soustředěný čaroděj, v Praze se – s kápí na hlavě a „černým designem“ okolo  – ukázal jako hodný Cháron. Chvíli po desáté usedl za svůj syntezátor – loďku a spolu se dvěma hudebníky, kteří obsluhovali další synťáky a baskytaru, spustil synth symfonii. Spolu s rytmicky blikajícími, minimalistkými neony na stagi to celé působilo, jako kdyby fanoušky převáželi na vlnách R´n´B, soulu a čisté elektroniky kamsi na druhý břeh, odkud není návratu. Nebylo v tom ale nic agresivního nebo snad prvoplánově temného, na MeetFactory včera padla spíš melancholie; SOHNův sytý a naprosto jistý hlas připomíná místy Borise Carloffa, chvílemi zase zněl naléhavěji než Siréna. 

Poslechněte si v Youradiu Caribou a The 1975

A fanoušci se dali zlákat. Hýbali se přesně podle rytmu SOHNovy loďky, jeho set, založený na debutovém albu Tremors, měnil barvy a výborně gradoval až do extatického závěru. Při Lights nebo Lessons snad tančili i barmani a posluchač se divil, co všechno dokáží tři synťáky a jeden charismatický frontman: roztančit celý klub a ani jednou si při tom nestoupnout?

Podzim snů v MeetFactory pokračuje hned příští týden. 16. 10. se tu s novou, barevnou deskou Our Love ukáže autor zvukových koláží Caribou, 21. října na Smíchově rozbalí svůj indie rock The 1975. (sli)