Soutěž The Global Battle of the Bands startuje třetí ročník. Přihlásíte se se svou kapelou?

Populární kapela Wohnout se stala patronem třetího českého ročníku soutěže hudebních skupin The Global Battle of the Bands (GBOB; globální souboj kapel). Hlásit se do ní mohou hudební soubory, které dělají originální muziku bez ohledu na věk a žánr. Na vítěznou kapelu, která projde sítem podzimních lokálních kol v Pardubicích, Ostravě, Ústí nad Labem a Praze, čekají letenky na mezinárodní finále, hraní na velkých letních festivalech nebo hudební nástroje.

Tato soutěž již byla ukončena.

Pokud se českým muzikantům podaří obstát i v konkurenci světových skupin, získají hlavní cenu v hodnotě 100 000 dolarů, a to částečně ve finančních prostředcích a částečně v balíčku zahrnujícím například nahrávací časy ve světových studiích, management mezinárodního turné, kontrakt s produkcí nebo kontrakt s vydavatelstvím.

Česká republika se připojila k největšímu mezinárodnímu souboji hudebních skupin GBOB teprve předloni. Už si ale stihla připsat dva úspěchy. Oba vítězové prvních tuzemských ročníků bodovali v mezinárodních finále. Kapela Doctor Victor skončila v Thajsku na druhém místě a nakonec si zahrála před Lucií na jejím comebackovém turné. Úspěšně si vedla i pražská kapela Stroy, která si letos z finále v norském Oslo přivezla bronz a získané kontakty zúročila natáčením v USA se slavným producentem Alainem Johannesem.

Do třetího ročníku tak jdou pořadatelé soutěže v nejsilnější konstalaci. Kromě patronátu kapely Wohnout nabízejí atraktivní porotce z hudební a novinářské branže a zajímavé ceny. A na to hudební skupiny také reagují. Během čtrnácti dnů se v každém regionu přihlásilo 45 souborů, ve výčtu je to 160 kapel.

„GBOB mapuje to nejlepší, co se v různých koutech republiky urodilo a tomu nejlepšímu, ať už z Aše či Ostravy, umožní odcestovat na prestižní mezinárodní klání do zahraničí. A v tom je síla GBOBu. Nemáme ambice být druhou Superstar, ale chceme dělat soutěž respektovanou odborníky z hudební branže i samotnými hudebními skupinami, o které tu jde. A to se nám doufám daří,“ říká Anna Nováková z GBOB CZ.

Na kapely bude podle ní v regionech i v českém finále dohlížet atraktivní porota. Kromě patronů bubeníka Fenka a baskytaristy Jirky Zemánka z kapely Wohnout to bude například kytarista a producent Lukáš Chromek (Airfare, Ewa Farna…), zpěvák Tomáš Fröde z Imodia nebo Michal „Majkláč“ Novák z bandzone.cz. Z hudebních publicistů porotu doplní například Petr Korál z časopisu Rock & All, Antonín Kocábek z Týdne, zakladatel Muzikusu Daniel Andel nebo Alex Guha z TV Óčko.

„Hodně nás zajímá stav a úroveň mladých hudebních těles v naší domovině. Proto jsme přijali patronát nad soutěží,“ vysvětluje basák Wohnoutů Jirka Zemánek. „Zároveň se taky těšíme, jak usedneme do lavice před hrající kapelu a budeme se tvářit strašně důležitě a psát si poznámky. Takže kapelám vzkazujeme: těště se a pořádně zkoušejte, ať to pak hezky zní,“ dodává s úsměvem.

První regionální kolo českého GBOB startuje 11. října v Pardubicích (klub Ponorka) a pokračuje 25. října v Ostravě (klub Parník), 7. listopadu v Ústí nad Labem (Klub Cajk) a 22. listopadu v Praze (La Loca). Finále je pak naplánované na 13. prosince rovněž v LaLoce.

„Ceny máme letos zaměřené především na festivaly. Vítězové si zahrají například na Rock for People, Open Air Music Festu v Přeštěnicích, Sázava Festu nebo na chomutovském Otevřeno. Pro finalisty máme i nahrávací hodiny ve studiu Daniela Škráška nebo bicí komponenty od firmy Sonor,“ doplňuje Nováková.