Staré, ale stále dobré nápady Leonarda Cohena

Jiri-Vanek

Po veleúspěšném, přes dva roky trvajícím turné přichází kanadský folkový zpěvák Leonard Cohen s novou nahrávkou Old Ideas. Oproti osm let staré desce Dear Heather se Cohen ztišil a vyrovnal. V deseti písních tak důstojně shrnuje a završuje svoji kariéru trvající více než čtyřicet let.  

Finanční problémy jako důvod comebacku bývají běžné u mnoha druhořadých interpretů a kvalita jejich desek po návratu na koncertní pódia tomu více méně odpovídá.

K nové nahrávce Leonarda Cohena však s despektem přistupoval asi málokdo, přestože důvod jeho triumfálního koncertního návratu v letech 2008 – 2010 (dvakrát v tomto období navštívil i Prahu) byl velmi prozaický. Manažerka Kelley Lynch zpronevěřila v roce 2005 mnoho miliónů dolarů z Cohenova důchodového fondu a kanadský písničkář tak zůstal skoro na mizině.

Od Cohena samozřejmě těžko očekávat zásadní změny; sám to věděl nejlépe a album nazval Old Ideas, tedy staré nápady. Nepředjímejme, zda je to  Cohenovo album poslední, každopádně stáří a blížící se smrt je cítit už ze samotných názvů písní: Going Home, Amen, Darkness. Není to překvapivé; Cohen byl vždycky básník, který písňovou formu používal k rozjímání nad velkými tématy, k hledání odpovědí na těžko formulované otázky týkající se lásky, víry, pravdy.

http://www.youtube.com/watch?v=H0t-bj0ldTA

Na Old Ideas se ale přidává i smíření s tím, že najít uspokojivé odpovědi je nejspíš nemožné. Texty tak prodchnul jemným humorem a sebeironií; některé Cohenovy komplikované metafory samozřejmě připouštějí mnohé výklady, ale těžko si představit, že by se při nahrávání některých veršů Cohen sarkasticky neusmíval. “I’ve got no future,” zpívá v Darkness; v úvodní písni Going Home se zas charakterizuje jako “líný parchant, co žije v obleku”.

http://www.youtube.com/watch?v=VPNkUZCsgOo

http://www.youtube.com/watch?v=Z0c8uTqamM0

Oproti posledním albům se Cohen ztišil, pryč jsou syntezátory a elektronické bicí z posledních studiových desek, jemná produkce a minimialistická instrumentace evokují poslední nahrávky Johnyho Cashe. Charakteristické zůstávají ženské hlasy (duo Webb Sisters, které s Cohenem absolvovalo už poslední tour) a hlavně samotný hluboký hlas Cohenův. Cohen není a nikdy nebyl kantilénový zpěvák, třeba jazzovou Anyhow v podstatě jen odšeptá, odvypráví.

Leonard Cohen - Old IdeasNejvětšími překvapeními desky jsou pak skladby Banjo a Darkness – Cohen nikdy neměl tak blízko ke klasickému blues jako v nich – a hlavně Different Sides, závěrečná a nejlepší písnička celé desky. Jestli v prvních devíti starý unavený muž medituje o smrti, v té poslední se jí okázale vysmívá, protože láska je pořád ještě důležitější.

Leonard Cohen – Old Ideas
Celkový čas: 41:21
Vydavatelství: Sony Music
Seznam skladeb: Going Home, Amen, Show Me The Place, Darkness, Anyhow, Crazy To Love You, Come Healing, Banjo, Lullaby, Different Sides

swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit