Staré skladby, které vynáší i dnes

David Šohaj

Hudební umělec má chléb nejistý – takové a jemu podobá hesla pronásledují muzikantský svět snad po staletí. A zatímco jedni si musí vedle hudební kariéry budovat ještě nějakou jinou, řekněme stabilnější obživu, u jiných to skoro vypadá, že se topí v penězích. Nikdy nekončící koncertní šňůry, podíly z prodeje triček a tematických suvenýrů a tak dále. Určitě znáte i kouzelné slůvko tantiém. Pokud má umělec svou skladbu registrovanou u nějakého autorského svazu nebo například zalistovanou na dnes tak populárních streamovacích službách, dostává peníze z každého použití nebo dokonce přehrání své muziky. Některé dneska už klasické hity tak svým autorům docela pěkně vydělávají i v roce 2019.

Sestry Hillovy – Happy Birthday

Sestry Mildred a Patty Hillovy jsou bez jakékoli pochybnosti v čele našeho dnešního žebříčku. Že vám jejich jména vůbec nic neříkají? Tahle jazzová klasika vznikla už v roce 1893. Tehdy zjistily, že potřebují nějakou píseň pro žáčky mateřské školky, kterou vedly. A my si ji zpíváme i po více než 120 letech. Vlastnictví práv ke skladbě se během let ale několikrát změnilo. V roce 1990 je odkoupila společnost Warner Chappell za 15 milionů dolarů. Podle odhadů tahle píseň vydělává každý den 5 000 dolarů, tedy více než 40 milionů korun ročně. Celkem píseň mohla vydělat už více než miliardu korun. A věděli jste, že v podstatě je trestné zpívat Happy Birthday na oslavách před většími skupinami lidí?

Irving Berlin – White Christmas

Jedna z nejznámějších moderních koled. Překrásná píseň o bílých Vánocích z roku 1940. Její autor byl židovským emigrantem z Ruska. Píseň si během let propůjčil nekonečný seznam umělců, původní verze bude ale nejspíš navždy tou nejznámější. Po celém světě se jí prodalo na 100 milionů kopií a odhadem už mohla vydělat něco přes 700 milionů korun.

Barry Mann, Cynthia Weil a Phil Spector – You’ve Lost That Feeling

Extrémně chytlavou skladbu z roku 1964 dal Barry Mann dohromady se svou manželkou Cynthii Weil, když se spojili s legendárním hudebním producentem (a odsouzeným vrahem) Philem Spectorem. Píseň se stala masivním hitem, poté co ji přijala za svou Církev spravedlivých bratří. V roce 1986 se zase stala součástí soundtracku ke kultovnímu snímku Top Gun v hlavní roli s hvězdným Tomem Cruisem. Skladba se stala jednou z nejpopulárnějších v historii amerických rádiových stanic. Celkem mohla vydělat asi 600 milionů dolarů. Zajímavé je, že celkem ji prý už přezpívalo více než dva tisíce zpěváků.

John Lennon a Paul McCartney – Yesterday

Yesterday z roku 1965 je jednou z nejznámějších písní v diskografii legendárních The Beatles. Už na začátku se tvůrčí duo McCartney a Lennon rozhodlo, že si veškeré výdělky z tohohle hitu rozdělí pěkně napůl, přestože McCartney měl celou skladbu napsat a rovněž ji sám i nazpíval. Dodnes pak skladbu znovu a znovu předělaly tisíce umělců a odhadem mohla celkem vydělat rovněž něco přes 600 milionů korun. Vdova po Johnu Lennonovi Yoko Ono tak jen na ziscích z Yesterday inkasovala miliony dolarů. Rovněž se jedná o jednu z nejznámějších ústředních melodii populární hudby z minulého století.