Hurts: Štastni čekáme na depresi

Jana-Moravcova

Začíná to jako Trent Reznor, aby to definitivně přešlo v bezstarostné Pet Shop Boys šmrncnuté dekadentní naléhavostí Depeche Mode a špetkou něžné romantiky od Sigur Rós. Co je to? Dvojice Hurts, senzace letošního podzimu. Nejen u nás, debuty jako Happiness totiž ani v Evropě nevznikají jako na pásu v továrně.

Adam AndersonTheo Hutchcraft se poprvé setkali před pěti lety v Manchesteru před jedním nočním klubem. Krátili si dlouhou chvíli během bitky jejich přátel, slovo o hudbě dalo slovo a přes internet si začali posílat si nahranou hudbu a vokály. „Skoro jako bychom se ani nemohli setkat na veřejnosti,” vzpomíná Adam. „Možná to bylo naším rozdílným životním stylem, ale natáčeli jsme spolu hudbu předtím, než jsme se doopravdy poznali,“ dodává ohledně začátků spolupráce objevu letošního podzimu, jenž nedávno vydal první desku Happiness.  

Tohle už to bylo. Nevadí
Nejprve zkusili štěstí v projektu Daggers, sami ale uznávají, že na tu správnou notu zahráli až v Hurts.
Ptáte se, co na těch dvou uhlazených mládencích, kteří vypadají jako hodně divní intelektuálové, máme?
HurtsHurts chytře používají jednou (dvakrát, vícekrát) oposlouchané triky a sofistikovaně zapojují dokonale sehrané drátky jednoho dobře namazaného stroje.

Jejich způsob vyjadřování emocí, na hranici deprese, obrovské naléhavosti a ironie, nás v hnusném podzimu hřeje líp než čaj s rumem.
Líbí se nám i to, že dokázali synthpop posunout do kategorie sametových tónů. V kombinaci s černobílým stylingem pak doopravdy znějí jako z dávných dob, kdy synthpop ještě neobcoval s agresivními beaty a umělými pazvuky.
Z těchto časů přicházejí uhlazení saměťáci Theo Hutchcraft a Adam Anderson, aby rozdávali něco jako smutné štěstí.

Komplexní deska bez jediného faux-pas
Hurts svým pojetím synthpopu působí v dnešní době tak trochu jako zjevení. Úvodní Silver Lining mate nepřítele intrem odkazujícím na Nine Inch Nails, dostatečně rychle ale přechází na snovou vlnu složenou z temnot, inspirace osmdesátkami a disco-lentem, tedy pomalým discem, se kterým přišel na začátku devadesátých let jeden italský manažer. Nechybí tu pořádné drama, ani emocionání oddech, a přesně tahle vlna vás ponese až na konec alba.

Theo a Adam mají schopnost být dramatičtí i ve chvíli, kdy byste to ani trochu nečekali. Napadlo by vás, že s nimi zažijete romantiku se syntezátorem, nebo že na konec popové desky zařadí takměř operní kousek Verona? Je to možné jen proto, že Hurts svoje klávesy zaměstnávají na půl úvazku a z minimalistického konceptu a přísně nastolené image neuskočí ani na vteřinu. Dokonce ani tam, kde byste faux-pas čekali.
Taneční Sunday doplní raději smyčci než upoceným duc-duc a z obyčejné tancovačky dokáží vykouzlit efektní zážitek. S málem si vystačí i druhá taneční skladba Better Than Love ála Pet Shop Boys. Tam, kde nastoupí rytmické dunění, v rámci zachování čistoty a jednoduchosti z pozadí odchází všechny rušivé zvuky.

http://www.youtube.com/watch?v=bn8tBgI1BVQ

Kouzelníci se zvukem a hlasy
Hurts by si zasloužili pojmenování „čarodějové zvuku a mistři detailů“. Jejich kouzla s klávesami vydají na nekonečný emocionální vodopád, ve kterém najdete při každém poslechu nové rozměry. Paradoxní je, že i sevření v depresích Devotion a Evelyn, dojemných pasážích (Unspoken, Blood, Tears & Gold) i ve složitých emocích Wonderfull Life (během prvních veršů On a bridge across the Severn on a saturday night/Susie meets the man of her dreams/He says that he got in trouble and if she doesn’t mind/He doesn’t want the company) máte pocit, že když ne před vámi na ulici, tak alespoň u sousedů v bytě se nutně musí stát něco strašného) působí sebejistě. Každý tón, každá emoce má přesně svoje místo a smysl.

http://www.youtube.com/watch?v=Kuwdw7KmGwA

Kéž by tak skrze písmenka bylo slyšet vzrušení. Happiness je harmonická symfonie, která při každém dalším poslechu otevírá další emocionální skříňky (a zároveň se z jejich odkrytí raduje).
HurtsHappiness je čirá hudební radost, koncentrát v jedenácti skladbách. Obzvlášť na podzim podávejte alespoň jednou denně.

Hurts – Happiness
Vydavatelství: Sony Music
Celkový čas: 48:02
Seznam skladeb: Silver Lining, Wonderful Life, Blood, Tears & Gold, Sunday, Stay, Illuminated, Evelyn, Better Than Love, Devotion, Unspoken, The Water, Bonus: Verona

 

Témata:,