Štědrovečerní zvyky: Poznejte, kdy se vdáte

Redakce

Ke Štědrému dni neodmyslitelně patří zvyky a tradice. Tvoří kouzlo Vánoc, proto byste je neměli vynechat ani letos. Připravili jsme si pro vás deset vánočních zvyklostí. Některé z nich už možná znáte a jiné pro vás mohou být inspirací.

  1. Lodičky ze skořápek

Pouštění lodiček je velmi starý zvyk. Podle nich poznáte, co vás v budoucnu čeká. Stačí rozpůlit ořech na dvě půlky a do jedné skořápky připevnit pomocí vosku maličkou svíčku. Hotovo! Vypusťte ji do nádoby s vodou. Pokud se lodička drží u kraje, příští rok zůstanete doma. Když vypluje daleko od kraje, znamená to, že se vydáte na daleké cesty. Dlouho hořící svíce znamená dlouhý a spokojený život, krátce hořící svíčka znamená opak.

  1. Lití olova

Lití olova je poměrně náročný zvyk na přípravu, ale za to velmi přesný. Nad plamenem roztavte kousek olova a vylejte jej do nádoby s vodou. Olovo ztuhne do určitého tvaru a vy můžete přemýšlet, co asi znamená. Nejúspěšnější člověk je většinou ten, kdo si daný tvar dokáže spojit s něčím v jeho životě.

  1. Házení botou

Házení bačkorou je zvyk zejména pro mladé a nezadané dívky. Slečna hodí se zavřenýma očima papuči přes hlavu. Pokud bota dopadne patou ke dveřím, následující rok se nevdá. Padne-li však bačkora špičkou ke dveřím, dívka opustí své rodiče a vdá se za chlapce.

  1. Zlaté prasátko

Pokud člověk na Štědrý den nic nejí, traduje se, že uvidí zlaté prasátko, které zaručuje dobrou úrodu na následující rok. Problém je, že zlaté prasátko nejspíš nikdo nikdy neviděl, maximálně nějaký člověk mohl mít halucinace z hladu.

  1. Sirky v jablku

Opět je tu něco pro dívky. Slečny zapíchají tři zápalky do jablka a všechny je zapálí. U toho myslí na tři chlapce. Ta sirka, která bude hořet nejdéle, prozradí dívčině, za koho se příští rok vdá.

  1. Rozkrojení jablíčka

Krájení jablíčka je jedna z nejjednodušších tradic. Většina domácnosti ji na Štědrý den dělá. Stačí rozkrojit jablíčko kolmo ke stopce. Uvnitř spatříte svůj osud. Pokud tam uvidíte pěticípou hvězdičku je jasné, že po celý následující rok se budete těšit dobrému zdraví a štěstí. Uvnitř může být i červavý jádřinec, znamená to, že onemocníte. Uvnitř jablíčka můžete narazit i na křížek, který pro vás bude znamenat to nejhorší.

  1. Třesení stromem

Když chtěla dívka zjistit, odkud bude pocházet její milý, většinou chodila na Štědrý večer třást bezem. Se stromkem třepala tak dlouho, dokud se odněkud neozval štěkot psa. Z jaké strany se zvíře ozvalo, z té měl pocházet její budoucí ženich.

  1. Polibek pod jmelím

Pokud se někde objeví zavěšené jmelí, může muž políbit jakoukoli ženu, která vedle něj zrovna sedí nebo stojí. Líbajícím se párům by měla tato rostlinka zajistit šťastný vztah na celý následující rok. Jmelí také slouží jako vánoční dekorace, protože podle tradic přináší do domácností štěstí a lásku.

  1. Hod holí

Pokud se mladé slečny chtějí dozvědět, za kolik let se vdají, tato tradice je přesně pro ně. Najděte si hrušeň a házejte do ní holí, nebo klacíkem tolikrát, než se ve větvích zachytí. Musíte to ale počítat. Kolikrát hole padne bez zachycení, tolik let si ještě na vdavky počkáte.

  1. Štědrovečerní stůl

Na štědrovečerní večeři musí u stolu sedět vždy sudý počet účastníků. Pokud vás bude lichý počet, nachystejte jídlo do talíře navíc pro nečekaného hosta. Než skončí večeře, nikdo nesmí odejít od stolu, nebo s rodinou už další rok nebude.

5 nápadů na vánoční stolování: Tohle zkuste!

10 nejkrásnějších vánočních citátů: Na Vánoce vedou všechny cesty domů