Stephenie Meyer


něco co jste možná ani nevěděli...

Život a dílo

Stephenie Meyerová se narodila v USA 23. prosince 1973. Vyrůstala v Phoenixu v Arizoně (který také užila ve svých knihách) se svými pěti sourozenci a nadále v Phoenixu žije.
Vystudovala Brigham Young University, je šťastně vdaná a má tři syny (Gabo, Seth a Eli). Sama psala během normálního života matky třech ani ne desetiletých kluků, a přesto (nebo proto) jsou její knihy skvělé. K první knize Stmívání získala inspiraci ze snu. Skoro vše píše při poslechu hudby, nejvíce jí inspiruje skupina Muse.

Stephanie Meyerová se proslavila velmi úspěšnou sérií Stmívání (Twilight). Je to fantasy romance určená pro dospívající mládež. Příběh je o 17-ti leté dívce Isabelle Swanové, která se zamiluje do svého spolužáka upíra Edwarda Cullena. Dílo je psáno z pohledu hlavní hrdinky Belly Swanové. Série Stmívání byla přeložena do 37 různých jazyků a prodalo se více než 25 milionů výtisků po celém světě.

Stephenie řekla, že na myšlenku Stmívání přišla ve snu 2. června 2003. Sen byl o lidské dívce a upírovi, kteří se do sebe zamilovali, ale velice toužil po její krvi. Na základě tohoto snu Meyerová napsala záznam, který je teď v knize 13. kapitolou. Navzdory tomu, že měla se psaním velice málo zkušeností, proměnila svůj sen během tří měsíců v kompletní bestselerový román. Po napsání a vydání románu podepsala dohodu se společností (Little, Brown and Company) na 750 tisíc dolarů. Kniha vyšla v roce 2005.

Následoval úspěch knihy a Stephenie rozšířila sérii o další tři knihy: Nový měsíc, Zatmění a Rozbřesk.

Při dokončení Rozbřesku Meyerová naznačila, že by kniha měla být poslední část vyprávěná z pohledu Belly. Midnight Sun měl vyprávět události ze Stmívání, ale z pohledu Edwarda. Stephenie doufala, že Midnight Sun bude publikovat krátký čas po Rozbřesku, ale na veřejnost pronikly její dozatím napsané kapitoly a Meyerová odložila Midnight Sun na neurčito.

Další velmi známá kniha je Hostitel. Je to kniha spíše pro dospělé a je to fantastický, tvůrčí, podnětný a působivý román. Na Hostiteli by mělo být varování: strhne vás a donutí číst až do úsvitu a na konci vás zanechá v hlubokém, podnětném zamyšlení i poté, co zhltnete jeho poslední slovo. Stephenie Meyerová vykresluje postavy a rozvíjí příběh jako zkušený mistr svého žánru – kříženec Stephena Kinga a Isaaca Asimova.

Oblíbenci a velké vzory
Orson Scott Card, Jane Austen, William Shakespeare, Maeve Binchy, Charlotte Brönte, Daphne DuMaurier, L. M. Montgomery, Louisa May Alcott, Eva Ibbotson, William Goldman, Douglas Adams nebo Janet Evanovich.

Témata: