Stereo Dary Rolins potopily žánrové přešlapy

Matejvanecek

Na novince Stereo, která vychází pět let po poslední řadovce D1, spolupracuje Dara Rolins s Janem Kleníkem z Ohm Square, Danem Bártou, Helenou Zeťovou, ale i se spřáteleným Markem Davisem z britských Kosheen. Velká jména ale ještě nezaručují velký výsledek. Nekompaktní Stereo je toho důkazem.

Stereo Dary Rolins je v první řadě nekoncepční, přesně v duchu rčení mnoho psů, zajícova smrt. Hudební potenciál jednotlivých skladeb je sice obrovský a rukopisy jednotlivých autorů či producentů krásně čitelné, spojit zmíněné ingredience do dobrého dortíku se však Rolins nepodařilo.

Snaha o světově nadžánrové album mlátí s Darou ode zdi ke zdi mezi R´n´B a tanečním elektrem. Aby toho nebylo málo, přibírá Dara do vleku groovově soulový vagónek. Sám o sobě by nebyl špatný, do celkové podoby Dařina expresu ale nepasuje. A pokusné rapování ve skladbě Čo by bolo keby… je už jen úsměvný bonus.

Čo by bolo keby…

Někdy Rolins sráží vlastní textařské přešlapy, ze slovního spojení do pusy dýchám ti zblízka v Naskoč a leť téměř běhá hrůzou mráz po zádech. Obdobně nepovedený je text Chyť mě (jestli na to máš). Písnička, kde se zpívá …v něj mám uložené hračky, robím na nich voodoo, za všetky napísané sračky, se objevila na loňské desce Epilog od PSH a už tehdy byla jednoznačně nejslabším momentem nahrávky.

Chyť mě (jestli na to máš)
R.I.P. Alex

Zmíněná skladba je na Stereu poslední a místo příjemného závěru v podobě finiše pohodové a relaxačně minimalistické Stále dokola tak přichází rána na solar. Do série přešlapů řadím i polonahou fotku na obalu desky. Ze sady fotografky Petry Ficové působí nejlaciněji.

Za co tedy novince Dary Rolins dáváme alespoň 50 %? Povedly se skladby Otázky, Nebe Peklo Ráj a R.I.P. Alex. Základ prvních dvou zmíněných skladeb ale mají na svdomí mužské protějšky, skvělý Dan Bárta a talentovaný Tomi Popovič. Skladba R.I.P. Alex, Dařina písnička o zemřelém kamarádovi, vizážistovi Alexovi Hromkovi, je pak Dara Rolins - Stereo ze Sterea jediná, která snese nejtvrdší kritéria.

Dara Rolins – Stereo
Vydavatelství: Stereo/EMI
Celkový čas: 61:40
Seznam skladeb: Stále dokola, Start Something, Love Crush, Naskoč a leť, Help Me, Daleko mi neuleť, Nebe peklo raj, Fóbia, Eye In the Sky, R.I.P. Alex, Otázky, U Owe Me, Slap My Ass, Čo by bylo keby…, Stále dokola (outro), Chyť mě (jestli na to máš)

Témata:, ,