Sterilizace je pro kočky prospěšná, tvrdí vědci

ČTK, mim

Sterilizované kočky žijí déle a lépe, zjistila francouzská studie, z níž cituje list Le Figaro. Kromě nekontrolovaného množení totiž sterilizace předchází také tvorbě nádorů a brání šíření infekčních onemocnění a virů. Více než 65 procent ze sta oslovených veterinářů by proto bylo pro zavést ji povinně.

Francouzská společnost pro ochranu zvířat (SPA), která studii provedla, majitelům sterilizaci jejich domácích miláčků doporučuje. „Sterilizace není volba, je to nutnost, jediný zodpovědný krok pro ochranu a blaho kočky a celého společenství,“ tvrdí šéfka SPA Emilie de Marc. Kromě zlepšení zdraví totiž také prodlouží délku jejího života.

Vyšší věk

„Na rozdíl od obecně panující domněnky je život pouličních koček mizerný a jejich délka dožití se odhaduje mezi dvěma a pěti lety,“ uvádějí autoři studie.

Partnery pro páření si nesterilizovaná kočka hledá na rozsáhlém teritoriu, kde jí hrozí četná nebezpečí, jako rvačky s jinými kočkami a úrazy. Kočka chovaná v domácnosti se naproti tomu podle studie dožívá až dvaceti let.

Cena

Majitelé koček si někdy nepřejí své zvíře vidět trpět. Někdy také namítají, že operace je příliš drahá. Ve Francii se náklady na ni pohybují v rozmezí 60 až 90 eur (asi 1540 až 2300 korun) u kocourů a od 140 do 180 eur (asi 3600 až 4600 korun) u koček.

V Česku stojí sterilizace nebo kastrace podle informací na webu Zoohit.cz asi 800 až 1500 korun pro kocoura a 1500 až 2500 korun pro kočku. Cena nezahrnuje náklady na anestezii, léky a infuze a liší se podle místa, kde se provádí, obtížnosti a okolností zákroku.