Štěstí sedá na voly. A Bůh přeje komu? Připraveným

Hana-Slivova

Už několik týdnů je venku zajímavá deska s netradičním názvem Připraveným. Pod taktovkou textaře Tomáše Rorečka a skladatele Emila Valacha se na ní sešla jak známá jména – Michal Malátný z Chinaski, Richard Krajčo z Kryštofa, Bára Basiková, David Kraus nebo Michal Hrůza, tak třeba mladá zpěvačka Jana Lota nebo moderátorka Óčka Lenny. Klip k úvodnímu singlu Na všech nárožích světa v podání Michala Malátného jste už možná viděli na YouTube, jak ale celá deska vznikala? O tom Koule mluvila s Tomášem Rorečkem.  

David Kraus, Boris Carloff a Tomáš RorečekNa desce Připraveným na první pohled zaujmou dvě věci: její název a potom sestava zpěváků, kteří se na albu objevují. K čemu odkazuje slovo připraveným?
Když jsme přemýšleli o tom, jak celý projekt nazvat, rozhodli jsme se vyjít z jednoho z textů. Jde o song, který zpívá Ivan Hlas: Štěstí si rádo sedá na voly, ale Bůh přeje připraveným. Přišlo nám to jako dobré motto pro celý projekt, protože taky věříme spíš na pracovitost než na štěstí. Navíc texty jsou na téhle desce přece jen o něco náročnější, než bývá obvyklé, a jejich poslech určitou připravenost asi vyžaduje. Možná by se taky dalo říct, že je to deska pro lidi připravené vnímat svět a vztahy z podobných úhlů jako my.
Jako hezký „vtip“ nám při současných prodejích cédéček přišel žebrající pejsek na bookletu. Nejsme naivní a věděli jsme předem, že studiový projekt si dnes nemá šanci na sebe vydělat. Přesto jsme do desky a věcí kolem investovali několik set tisíc. Prostě jsme to chtěli udělat.

Richard Krajčo při nahrávání PřipravenýchNa desce zpívají na jedné straně „logická“ jména – vaši kamarádi a spolupracovníci Michal Malátný, Richard Krajčo nebo Michal Hrůza, objevuje se tu ale také třeba Ivan Hlas, David Kraus, Jana Lota, Bára Basiková, rapper Marpo nebo moderátorka Lenny Trčková. Podle jakého klíče jste zpěváky hledali?
Na začátku bylo zásadní, že se vznikající dema líbila Michalovi Malátnému a rovnou řekl, že se projektu zúčastní. Ostatní se nabalovali postupně, v některých případech jsme měli hotovou písničku a přemýšleli, komu ji nabídnout, v jiných případech jsme rovnou psali pro konkrétní lidi. Nesnažili jsme se za každou cenu interpretům dávat „protiúkoly“, tedy co nejvíc je vzdálit od toho, co dělají sami. Třeba u Richarda Krajča to tak vyšlo, jindy song naopak vychází vstříc zpěvákově vlastní tvorbě a stylu, například u Michala Hrůzy.

Překvapil vás při nahrávání někdo z týmu?
Nejvíc mě asi překvapila Lenny. Je to moje kamarádka a k projektu se dostala jako moderátorka krátkých videoreportáží z průběhu nahrávání. Song Jako dnes byl původně napsaný pro někoho jiného, to však nakonec nevyšlo, a tak jsme seděli ve studiu a přemýšleli, komu skladbu nabídnout. A Lenny byla prostě ve správný čas na správném místě. Řekla, že to zkusí, a my jsme byli s její verzí tak spokojení, že už jsme neměli potřebu hledat dál.

Lenny Trčková při natáčení klipu Na všech nárožích světaMile mě překvapila skladba O počasí v podání producenta Borise Carloffa.  Jeho šansonový hlas dodal písničce na motivy skladby Milese Davise skvělou atmosféru. Proč vlastně Boris nezpívá častěji?
I pro mě je to jedna z nejoblíbenějších věcí z desky. Boris Carloff zpívá odjakživa, ale zatím to bylo vždycky v angličtině. Taky mu říkám, že by měl češtině začít víc věřit.

Setkali jste se při nahrávání s nějakými problémy? Chtěl třeba některý ze zpěváků zpívat jinou písničku než tu, která mu byla přidělena?
Dlouho si vybíral Richard, sáhl, tuším, až po čtvrtém songu z těch, které jsme mu postupně nabízeli. David Kraus to ale třeba nechal úplně na nás a Michal Malátný řekl, že nám nazpívá tolik věcí, kolik bude potřeba. Bylo to od něj skvělé. 

Na desce hostuje i populární jazzový saxofonista Štěpán Markovič. Jak vznikla spolupráce s ním?
Moje žena je Štěpánova sestřenice. Ale kdyby se mu to nelíbilo, tak by do toho nešel.

Vy jste o hudebním projektu založeném na autorovi textů a skladateli hudby uvažoval už dlouho. Vystavili jste se tak s kolegou Emilem Valachem alespoň rámcovému srovnání s dvojicí Hapka a Horáček. Přijde vám to srovnání k věci?Michal Malátný při natáčení klipu Na všech nárožích světa
Vyhnout se tomu asi nedá, protože způsobem vzniku jsou si oba projekty skutečně podobné. Nicméně si myslím, že s Michalem Horáčkem píšeme každý jinak, máme jinou poetiku, jsme jiné autorské typy. Jako textaře ho respektuji, nicméně hudebně je naše deska, myslím, pestřejší. S odstupem možná až moc.

Chystáte i koncertní verzi projektu?
Z jedné desky regulérní koncert udělat nejde, na to má málo písniček. Ale už teď pracujeme na nových věcech a určitě uděláme Připraveným dvojku, pak už by to šlo. Ale vzhledem k časové vytíženosti jednotlivých interpretů by bylo nereálné uvažovat o nějakém turné, takže spíš by šlo o jeden dva větší koncerty.

Kolik se chystáte natočit klipů?
Hotový je klip k singlu Na všech nárožích světa Michala Malátného. V klipu se navíc objevují prakticky všichni interpreti z desky. Se stejným režisérem, Šimonem Šafránkem, jsme teď natočili  klip k songu Pro kondory, který zpívá David Kraus. Klip zveřejníme začátkem května a jsme fakt zvědaví na reakce, točili jsme totiž v bývalém vojenském prostoru v Milovicích, což je vážně dost bizarní místo. A David bude v klipu slušně zmlácený…
Uvažujeme o tom, že bychom na podzim udělali ještě klip k písničce 7 důvodu, již zpívá Michal Hrůza. A před Vánoci bychom chtěli mít ještě hotové video k Ježíškovi od Jany Loty. Nejlepší by bylo, kdyby byl animovaný a spolupracovali by na něm nějací talentovaní studenti.

Koukněte na klip Na všech nárožích světa

Témata:,