Strážci: Konec superhrdinů v Americe

Stefan-Titka

V komiksovém světě jen těžko najdete významnější dílo, než jsou Watchmen - Strážci. Stejně jako v něm jen těžko najdete látku obtížněji zfilmovatelnou. Spousta postav, spousta flashbacků, spousta časových rovin a spousta myšlenek. Gigantu jménem Watchmen se nakonec rozhodl postavit režisér Zack Snyder. S převáděním komiksové předlohy na filmové plátno totiž už zkušenosti má – ze snímku 300: Bitva u Thermopyl.

Komiks představoval dlouhou dobu nerozlousknutelný oříšek. Komiksový scénárista Alan Moore se v roce 1986 rozhodl nahlédnout na mýtus superhrdiny z naprosto obrácené perspektivy. Podrobil jej dekonstrukci skrze příběh, který, byť se odehrává ve fiktivních Spojených státech, velmi dobře podchytil dobové úzkosti a katastrofické vize tehdejší společnosti. Právě komplexnost předlohy, výrazný myšlenkový přesah a specifická vyprávěcí technika (komiks je prokládán například ukázkami kapitol z fiktivních knih nebo lékařskými záznamy) zařadila dílo na dlouhou dobu do kategorie nezfilmovatelných.

Na poslední společné misi
Příběh začíná vraždou jednoho ze superhrdinů, který si říká Komediant (Jeffrey Dean Morgan). Superhrdinové už dávno nepožívají takové úcty jako kdysi. Pryč jsou dny nadšení pro boj za spravedlnost; těsné, pestrobarevné trikoty s přiléhavými „uměleckými jmény“ vystřídalo vystřízlivění – dá se svět ještě vůbec zachránit? Komediant není prvním superhrdinou, který umírá za zvláštních okolností. Někdo se snaží odstranit z cesty všechny penzionované superhrdiny. Právě otázka „proč“ stmelí dřívější souputníky znovu dohromady na poslední společnou misi.   

Podívejte se na ukázky ze Strážců

http://www.youtube.com/watch?v=VysrUsrhKbQ

Zack Snyder naštěstí pochopil, že na rozdíl od 300: Bitva u Thermopyl nejsou Strážci jen souhrnem akčních scén a zpomalených záběrů, i když se jich i tady najde ještě dost. To nejlepší, co lze o filmu říci, je, že se mu podařilo tlumočit některé hlavní myšlenky komiksové předlohy. To všechno ale za cenu nekompromisního vyprávění, které diváky nedotčené originálem nejspíš uvrhne do stavu zmatení ještě dřív, než skončí úvodní titulková pasáž. Ta se nicméně filmovou zkratkou za zpěvu Boba Dylana velmi schopně popasuje s vylíčením základního dějového rámce.

Přečtěte si o komiksovém originálu

Fanoušci zažijí překvapení
Nelze nevnímat, že i přes Mooreův hlasitý bojkot odvedl režisér Snyder na filmu poctivý kus práce. Fanoušci nejspíš budou mile překvapeni, že hollywoodská mašinérie nesemlela komplexní děj do přímočarého hrdinského příběhu a že se tentokrát nehraje tak úplně na jistotu. Skoro tříhodinová stopáž, poměrně explicitní scény násilí a modré penisy na plátně – potřebujete ještě nějaký důkaz?

Strážci (Watchmen)
USA, 2009,  české titulky
Režie: Zack Snyder
Hrají: Billy Crudup, Matthew Goode, Jackie Earle Haley, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan a další
Premiéra v ČR 5. března 2009