Super Critical: The Ting Tings ztratili nápady i drzost

kristinabila

The Ting Tings jsou zpět. Hurá! Anebo ne? Červenou kšiltovku a punkové hadříky zavřela zpěvačka Katie White do skříně, místo nich navlékla upnutý overal a s parťákem Julesem De Martino vyrazila na výlet do minulosti. Třetí deska Super Critical nemá nápad, energii ani koncept.

Prvotina britského indiepopového dua The Ting Tings We Started Nothing uhranula publikum drzostí a přímočarostí. Pokračování v podobě alba Sounds From Nowheresville sice nebylo tak slavné, fanoušci to ale rádi prominuli. Těžko říct, zda-li budou podobně shovívaví i k třetímu zářezu – deska Super Critical má nejen horší zvuk, ale hlavně horší nápady. 

Poslechněte si The Ting Tings v Youradiu

Začne to nevinnou vybrnkávačkou, pak se přidají vokály a bubínky, na něž se nabalí další nástroje, až se z původně obyčejné skladby vyklube pecka. Na takový scénář jsme si u The Ting Tings zvykli. Nutno přiznat, že hudebníci se ho snažili držet i tentokrát, bohužel až na tu poslední, nejpodstatnější část: žádná pecka se nekoná.

Super Critical postrádá koncept. Katie s Julesem se tenhle fakt snažili zapasovat hluboko mezi dlouhé vyhrávky nebo optimistické rytmy a doufali, že si toho nikdo nevšimne. Dvojice s posluchačem laškuje, rozehrává ty nejlepší nápady, které ale nedotáhne do konce, takže píseň nevede nikam a zůstává tak maximálně otázka, co chtěli básníci říct.

Kytary přišly o svůj ostrý zvuk a jsou sotva slyšet, texty jsou banální … a kam se ztratil fracek v Katie? Přitom to byla právě tahle drzost, která v kombinaci s dětskou nevinností působila nejlíp. Celá deska působí, jako kdyby chtěla mít kapela co nejdřív hotovo: trumf Wrong Club vystřelila hned na začátku, čímž zcela ztratila munici. Romantická Wabi Sabi nudí a Failure vykopali z disco sálů osmdesátých let. Jediný kousek, který má ještě šanci polechtat ušní bubínky, je Communication, zbytku chybí šťáva stejně jako obvyklá příchuť rebélie. Kam se poděla pichlavost That´s Not My Name, rap ála Hang It Up nebo roztomilost Traffic Light?

Na první poslech nahrávka svůj účel splní, pobaví, rozhýbe a osvěží mysl. S každým dalším protočením se ale dostavuje vystřízlivění. Kdyby to nebyli The Ting Tings, kdo by o tuhle desku asi zakopl? Nikdo.

The Ting Tings – Super Critical
Vydavatelství:
Finca
Celkový čas: 31:38
Seznam skladeb: Super Critical, Daughter, Do It Again, Wrong Club, Waqbi Sabi, Only Love, Communication, Green Poison, Failure 

Témata: