Švédský pop znovu udeřil. Z nebe poslal Tove Lo

josefmartinek

Svižné elektropopové podklady, dobré texty a dokonce i vlastní tvář – to je Queen Of the Clouds, sympatický debut švédské zpěvačky Tove Lo. Opět se tak potvrzuje, že severská popová škola zažívá dobré časy.

Pořád ještě nevěříte, že Švédové umí pop? Jestli jsou pro vás Icona Pop příliš divoké, Robyn alternativní, Avicii diskotékový, Loreen exotická a Lykke Li utahaná, dejte šanci šestadvacetileté zpěvačce Tove Lo. Písničky na její debutové desce Queen Of The Clouds jsou příjemným kompromisem mezi roztančeným elektropopem a vyspělým popovým písničkářstvím.

Poslechněte si Tove Lo v Youradiu

Sex, láska a bolest – to jsou tři dílčí kapitoly, které severská hvězdička, jež se proslavila hitem Habits (Stay High), vypráví. Je tedy jasné, že deska pojednává především o vztazích. Tove Lo je ovšem zpracovala do abstraktních obrazů a vypráví o tom, že když žijete v oblacích a cítíte se jako královna mraků, nemusí to ještě znamenat, že jste zdrogovaní: třeba jste jen zamilovaní jako v hymnické Not On Drugs.

Album je plné šikovně postavených písniček, které se sice rychle vrývají pod kůži, nepůsobí přitom ale ani trochu vlezle. Jestliže pohodová Like Em Young zní trochu jako z repertoáru dalšího švédského objevu Nonono, vášnivá Talking Body má tak syrový a přitom nakažlivý podklad, že by z fleku strčila do kapsy většinu dnešních rádiových hitů. Nejsilnější je pak roztančená Timebomb, ve které zpěvačka přemýšlí, zda jsi ten nejotravnější člověk, jakého jsem potkala, nebo to nejlepší, co mě kdy potkalo.

Sympatické je, že Tove Lo si nehraje na žádnou tajemnou famme fatale, jak je v poslední době in a na což doplatily letošní nahrávky kolegyň Lany Del Rey či Banks. Posluchače nemusí děsit ani další „faktor debutant“ – tedy neschopnost vybrat na desku to nejlepší, což vede k nekončeným tracklistům (opět vzpomínáme na Banks – recenze).

Tove Lo má sice na albu hned patnáct skladeb, ovšem tři z nich jsou pouze několikasekundové prology jednotlivých kapitol. Poslech tak plyne příjemně a riziko šlofíku před poslední písničkou je minimální. Když připočteme i skutečnost, že zpěvačka se na vzniku všech skladeb autorsky podílela, dostáváme povedenou popovou desku s osobitým zvukem i vlastní tváří. Vřele doporučujeme.

Tove Lo – Queen Of The Clouds
Vydavatelství: Universal Music
Celkový čas: 43:29
Seznam skladeb: The Sex (Intro), My Gun, Like Em Young, Talking Body, Timebomb, The Love (Interude), Moments, The Way That I Am, Got Love, Not On Drugs, The Pain (Interlude), Thousand Miles, Habits (Stay High), This Time Around, Run On Love

Témata: