Švýcaři hlasují o nové hymně. Ta stará je jako předpověď počasí, říkají kritici

Redakce

Z šesti návrhů mohou Švýcaři až do 15. května v internetovém hlasování vybírat novou hymnu. Skladby vzešly z veřejné soutěže, do které se zapojilo 208 skladatelů. Písně, které se dostaly do semifinálové šestky, mají text ve všech čtyřech úředních jazycích Švýcarska – němčině, francouzštině, italštině a rétorománštině.

Poslechněte si šest finálových variant nové hymny Švýcarska

Hlasování se mohou zúčastnit všichni majitelé mobilních telefonů se švýcarským číslem bez ohledu na státní příslušnosti. Jejich hlasování bude mít přitom v konečném výběru váhu 50 procent, z druhé poloviny do výběru nové hymny promluví 30členná porota složená z hudebních odborníků, novinářů a členů sportovních asociací. V polovině září chtějí organizátoři vybrat konečný návrh v průběhu živého přenosu z hudebního festivalu v Aarau. Televizní diváci budou moci hlasovat pomocí SMS zpráv. Na závěr bude vítězná skladba předložena parlamentu.

Současnou hymnu Schweizerpsalm (Švýcarský žalm) z roku 1841 označují kritici za směsici meteorologické předpovědi a náboženského chvalozpěvu. Text Leonharda Widmera opěvuje Alpy, ranní oblohu a mlžná údolí, hudbu složil cisterciácký mnich Alberich Zwyssig. Švýcarská vláda neoficiálně přijala Schweizerpsalm za hymnu v roce 1961, oficiálně se jí žalm stal až v roce 1981. Jen málokterý Švýcar ho prý ale dokáže zazpívat z paměti. (red)

Aktuální švácarská hymna