Sziget 2015: Americká zábava Kings Of Leon pro holky i dospělé. Přečtěte si recenzi

ondrejbambas

Předčasným vrcholem letošního Szigetu bylo vystoupení čtveřice Kings Of Leon. V sobotu večer přilákala do Budapeště i desítky českých a slovenských fanoušků. Skupina nabídla více rockových skladeb, ale na své si přišly díky hitům Use Somebody nebo Sex On Fire i mladé dívky.

Každoročně má Sziget svou End show, jelikož ji ale poslední ročníky mají v režii DJové, pro mnohé je vrcholem skutečný koncert, který měli vloni na starosti Outkast, letos již v sobotu hrající Kings Of Leon. Nashvillská skupina si pro toto léto naplánovala pouze čtyři evropské koncerty a Budapešť byla pro mnohé české fanoušky nejbližším místem. Vzhledem ke statutu, jakého v posledních letech Kings Of Leon dosáhli, se budou naší zemi ještě nějakou dobu vyhýbat, ale možná nás nějaký mecenáš mile překvapí a jejich vystoupení zaplatí.

Do Maďarska přicestovali z Islandu s bohatě vyzdobenou scénou, které dominovala pětice kruhových konstrukcí připomínajících operační svítidla a čtyři světelné trussy. Horní osvětlení vyniklo zejména při skladbě Temple, kdy na pódiu vytvořilo dojem do chrámu pronikajícího slunečního svitu. Do představení se zapojily během Don’t Matter dva obří fény, které rozšiřovaly dojem driftujícího chevroletu promítaného na zadní LED stěně. Bohužel to bylo jediné obohacení show, osvěžujících efektů by mohl tým zařadit více. Kings Of Leon jsou ale více kapelou činu, nejvíce jim tak stejně slušela minimalistická scéna s jednobarevným osvětlením a momenty, kdy hráli sourozenci co nejblíže sobě.

Živě je ještě doplňuje pátý člen Ethan Luck, který je schován za aparaturou. Také díky němu má skupina tak dobrý zvuk a přestože zpočátku hlasitost nepřehlučila dav a namísto Calebova zpěvu jste slyšeli okolní fanynky, později už jste z hlavy vábivý rytmus baskytary a mírnou ozvěnu bicích nedostaly. Tyto přesahy dělají z koncertu rockovou show, která se zalíbí každému. Žádná velká tvrdost, ani alternativa (jako alt-J) nebo příliš popu, při kterém by došlo k přeslazení. Dívčí publikum pak nejvíce ocenilo ploužák Cold Desert a hity Use Somebody a Sex On Fire, které navrátily do jednadvacátého století osmdesátkový rock.

Kings Of Leon natočili již šest desek. První dvě reprezentovaly pouze tři písně, nejvíce prostoru naopak dostala zlomová nahrávka Only By The Night. Uspokojen tak nebyl každý, kdo ale není s tvorbou kompletně seznámen, mohl si odnést příjemný dojem. Vystoupení, které nikoho neurazí a zároveň si drží vysoký standard. Pokud si někdo zaslouží být velkou rockovou kapelou, jsou to Kings Of Leon. Jejich patriotismus jim už pak snadno odpustíte.

Neobyčejný ostrov uprostřed Budapešti

Sziget je multikulturní prostor, událost, při níž se bourají hranice a hlavním cílem je zábava. Nejde ani tak o velikost akce, kdy se prodíráte houfy korzujících lidí nebo davy skákajícími do rytmu techna. Nejdůležitějším faktorem není ani vytvoření unikátního světa – Ostrova svobody, na němž najdete téměř vše, co potřebujete. To návštěvníci napojeni na jednu frekvenci pozdvihují zážitky z koncertů a dělají atmosféru, kterou minimálně na českých / slovenských festivalech jen zřídkakdy zažíjete. Hromadné skandování o-OOu o-OOU nebo Seven Nation Army, spontánní mosh-pity, crowd surfing s vozíčky, stany nebo dokonce skútry. Exhibicionisté navlečení do nejšílenějších kostýmů, veselí lidé nabízející objetí, pusu nebo high five a spousta fanoušků, kteří dokážou odzpívat texty svých hrdinů tak, že jim zpěvák může svůj mikrofon přenechat a jít do šatny na pivo.

Ani tento festival není bez chyb, ale vzhledem k své velikosti je výsledek i tentokrát nadprůměrný. To si zvyknete i na pouhé čtyři hodiny klidu denně, čtyřicetistupňová vedra a tuny prachu vznášející se nad ostrovem. Pro Budapešť skvělá vizitka.