Sziget 2019 skončil aneb takhle si tam lidi užívali

mim

Sziget 2019 trval od 7. do 13. srpna a jeho program byl naplněn světovými hvězdami. Festival odstartoval beznadějně vyprodaným vystoupením Eda Sheerana, na kterého se do areálu přišlo podívat 95 tisíc lidí. Závěrečný den patřil legendárním Foo Fighters.

Pořadatelé na Sziget přivezli hudebníky, divadla, cirkusy, performery, aktivisty a umělce z 62 zemí světa. V průběhu celého festivalu zde koncertovali Macklemore, Post Malone, Florence and The Machine, The National, Twenty One Pilots, Martin Garrix, Years and Years, The 1975 a stovky dalších. Za zmínku stojí poslední momenty koncertu Foo Fighters, kdy nechal Dave Grohl vynést na pódium vozíčkáře, kterého v průběhu koncertu i s vozíkem držely nad hlavami ruce fanoušků. Frontman se nadšenému mladíkovi postaral o nezapomenutelnou rockovou zkušenost, když ho nechal roztřískat jednu ze svých kytar!

Love Revolution

Během sedmi dní přijelo na festival přes 530 tisíc lidí z celé planety. V letošním roce kladli organizátoři důraz na iniciativu Love Revolution, jež reprezentuje hodnoty Szigetu. Heslem je: „Síla rozmanitosti nás spojuje a společně můžeme udělat svět lepším místem pro život.“

Každý den vystoupila na hlavním pódiu osobnost reprezentující určitý tématický segment. Hosty byly anglická bioložka Jane Goodall (mírová vyslankyně při OSN a environmentální aktivistka), Emtithal Mahmoud (básnířka, aktivistka a amabasadorka dobré vůle při UNHCR) a Al Gore (bývalý viceprezident USA a zakladatel organizace Climate Reality Project), který své myšlenky sdílel prostřednictvím videa.

Nebrčkuj

Sziget je známý jako jeden z nejmalebnějších festivalů v Evropě a letos zde bylo vystaveno více než sto různých uměleckých děl, včetně jedinečných soch a funkčních prostorových instalací, jako je například Luminárium navržené od Architects of Air z Anglie nebo instalace Elektropus z elektronického odpadu. Tato obří chotobnice má upozorňovat na současnou konzumní společnost, kdy je elektronika spíše trendem, který je třeba obměňovat.

Z environmentálního hlediska se stal letošní ročník nejvíce šetrným v dosavadní historii festivalu. Navzdory obrovskému množství návštěvníků se díky vratným kelímkům podařilo zabránit použití více než 1 500 000 jednorázových plastových kelímků.

V rámci kampaně Nebrčkuj pak bylo ušetřeno použití 600 000 brček. Zvláštní důraz festival klade na snižování nerecyklovatelného odpadu ve stravovacích zařízeních. Kromě toho Sziget distribuoval při vstupu na festival 50 000 kapesních popelníků. Organizátoři letos aplikovali více podobných opatření a pro další ročníky slibují ještě větší zaměřění na ekologickou udržitelnost. O tom všem se mohli návštěvníci dozvědět v Green Sziget centru.

Sziget Festival 2020 se na vás těší od 5. do 11. srpna. Vyrazíte?