Tajemství královen popu? Žádná odhalení, film dobrý k žehlení


Na obrazovku TV Barrandov se právě dostává dokument Tajemství královen popu. Tento čtyřicetiminutový film má divákům poodhrnout oponu zákulisí stejnojmenného galakoncertu na Karlštejně a nahlédnout pod pokličku úspěchu českých popových ikon. Film žádná větší tajemství neodkrývá, ale svoji cílovou skupinu si jistě najde.

Pro svůj záměr tvůrci filmu Tajemství královen popu zvolili tři hlavní protagonistky: Helenu Vondráčkovou, Leonu Machálkovou a Helenu Zeťovou. Tři blondýny, ztělesňující tři generace zpěvaček, vyprávějí o tom, jak vzniká hit, jak bojují či nebojují se lživými informacemi v bulváru, nebo co je to charisma a sex-appeal zpěvaček. Jejich promluvy doplňují vstupy stylisty Zdeňka Fencla, návrhářky Taťány Kovaříkové, hlasového pedagoga Eduarda Klezly a hudebního kritika Josefa Vlčka.

Poslechněte si Helenu Vondráčkovou v písni The Power of Love

Přemýšlivá Zeťová, jinak nic nového pod sluncem
Helena Zeťová tu překvapivě (v kontrastu s jejím mediálním obrazem v bulváru), vystupuje jako přemýšlivá a vstřícná osoba, která to má v hlavě srovnané. Přesto se člověk neubrání dojmu, což platí zejména u zbývajících dvou zpěvaček, že se to všechno hezky poslouchá, ale vlastně se nic zásadního nedozvíme. Tedy nic, co bychom už neslyšeli či nečetli dříve. Že se Leona Machálková rozchází s Bořkem Šípkem, že práce na muzikálech je pro ni výzvou, ráda se učí nové věci a zlobí jiemá ráda, když se bulvár otírá o jejího syna – všechny tyto informace čtenářky pestrých časopisů jistě znají, stejně jako to, že Iveta Bartošová válčí s módním vkusem. A tak dokument plyne v přívětivém duchu, bez zádrhelů, zvratů a větších překvapení. Jedním z mála vybočení je například poznámka Josefa Vlčka k tomu, jak vzniká hit. Otevřeně přiznává, že je potřeba lidem tuto píseň „nacpat do hlavy“ mnohačetným omíláním přes rádia.

Poslechněte si Leonu Machálkovou v písni Proč nejsi tam, kde já?

No jo, to už jsme někde slyšeli…
Když dokument nejde do hloubky, nabízí se varianta jít do šířky. Tedy obohatit probíraná témata o názory a pohledy ostatních zpěvaček, o kterých je zmínka. Když se v sekci „veřejné drama“ objevují eskapády Ivety Bartošové, bylo by zajímavé slyšet i její komentář, Stejně tak i v případě Ilony Csákové, Báry Basikové, Lucie Bílé a dalších. Bohužel se tak neděje, takže se o těchto zpěvačkách dozvídáme jen zprostředkovaně.

Tajemnství královen popu neodhaluje žádná větší tajemství, ale své diváky si zřejmě najde. Je to přesně ten druh pořadu, u kterého se vám bude dobře žehlit, relaxovat či popíjet káva. Nabídne vám informace, ve kterých se neztratíte, naopak si řeknete „no jo, tu už jsem někde slyšel/četl“. Je trochu jako cukrová vata: hezky vypadá, je navoněný a cukrkandlový, ale v chuti malinko mdlý.

Poslechněte si Helenu Zeťovou a Love Me Again

http://www.youtube.com/watch?v=04FdZRjyx2Y

Tajemství královen popu
Námět:
Janis Sidovský
Režie: Šárka Šedivá
Producent: Pavel Vítek a Real TV pro TV Barrandov
Premiéra: 5. září 2009, 20:05, TV Barrandov