Tatabojs slízli smetanu


Skupina Tatabojs má právě za sebou úspěšné akustické miniturné Smetana tour 2008. Více o turné, spolupráci s Ahn Triem a hlavně smetaně v rozhovoru, který Tatabojs poskytli, respektive jejich dvoutřetinová většina Mardoša a Bublajs.

Jak vznikl nápad na smetana tour?
Bublajs:
My jsme se rozhodli, že s holkama natočíme desku, přestože původně byl plán jen na živé koncertování. Jenže pak se to začalo formovat a přišlo nám škoda to nechat jen tak nezaznamenané, a tak vznikla deska Smetana a Smetana tour ji propaguje.

Po třech letech úsilí teď sklízíte akustickou smetanu. Spolupráce s Ahn Triem vám očividně svědčí. Máte v úmyslu v ní pokračovat?
Mardoša:
Teď vlastně se uzavře taková ta základní část, holky za pár dní odjedou. Už jsme všechno nahráli, všude vystoupili a zahráli živě. Takže teď se uvidí, jestli a jaké budou ohlasy. Uvidíme. Třeba nás pozvou někam, kde ony hrají. V Koreji jsou prý dost známé a hrají také v New Yorku. A kdyby zase někdy přijely, bylo by to fajn, něco se domlouvá na jaro 2009.

A láká vás tahle možnost vyjet s Ahn Triem koncertovat někam do světa?
Bublajs:
Docela ano, ale v tuhle chvíli nic domluvenýho není.

Mě zajímá smetana. Vážně máte na pódiu v té fontánce pravou smetanu?
Mardoša:
Je sice malinko zředěná, aby se nezdrcla, ale je skutečná.

A co se s ní děje po koncertě?
Bublajs:
Zas čeká na další koncert. Máme teď čtyři koncerty ve dvou dnech, tak ji neměníme. Ale po dnešním večerním koncertu se vylije a ta nádobka se bude muset trošičku vyčistit a naložit do auta. A zítra bude zas zurčit v Ostravě.

A jaké plány má Tatabojs do budoucna?
Mardoša:
My jsme teď celý léto byli bez zkušebny, takže jsme vlastně zkoušeli koncertováním. Teď už je všechno na dobrý cestě a od listopadu nebudeme bezdomovci, co se zkušebny týče. A tak bychom se tam začali scházet a pomalu začali vymýšlet nový písničky a dávat dohromady nápady na naši další řadovou desku. Něco už jsme si nahráli, ale zatím to jsou jenom střípky.

Jelikož tu mám oba textaře, zeptám se ještě, kde a kdy berete inspiraci pro texty?
Bublajs:
Přichází to průběžně. Nedá se to moc pojmenovat, i když je to častá otázka, těžko se mi na ni odpovídá. Nejsem zvyklej psát do foroty a pak to teprve aplikovat na hudbu. Někdy mě napadnou třeba dva řádky a pak se k nim časem vrátím a zjistím, že jsou pitomý nebo nepoužitelný.

Mardoša: Já si třeba průběžně zapisuju nějaký ty drobný nápady, ale kdy přicházej, to je různý. Nejčastěji je mám asi právě před usnutím, jak se tak člověku honí myšlenky, což je problém, protože není jak to v tu chvíli zaznamenat. Měl jsem jednu dobu i diktafon, který už nemám. Tak se snažím se buď překonat, vstát a napsat si to do počítače, což je ovšem velký přemáhání, nebo si to fixuju v hlavě, což pak ale vždycky zapomenu. Nebo si to napíšu do mobilu.

Bublajs: Nejhorší je, když to na mě přijde před usnutím. Hlavou se mi honí spousta věcí, už mám třeba ten nápad zaznamenanej, ale stejně na to pořád musím myslet a nemůžu usnout.