Teplická kapela Spolčení hlupců křtí své debutové album v pražském klubu Kaštan.


Skupina Spolčení hlupců z Teplic pokřtí 9. března své debutové album s názvem Zpoždění na scéně Unijazzu. Jako hosté vystoupí pražská groove/funková skupina Fidibus, leader jazzhiphopového seskupení Private Collective Jirka Vidasov a známá severočeská básnířka Svatava Antošová.

Kapela Spolčení hlupců se na hudební scéně pohybuje již nějakou tu řádku let. Bohužel během své existence prodělala bouřlivější vývoj a trvalo déle, než vyzrála a celkově se vyprofilovala, vysvětluje leader a kapelník seskupení Karel Šidlo. Také název debutového alba Zpoždění na to svým způsobem odkazuje.
Skupina již natočila jedno oficiální CD s názvem Sudetenmusic, ale jak se lze dočíst na jejich profilu na bandzone, repertoár z této desky již nehrají a tvorbu z tohoto období považují za uzavřenou.

A co říci k samotnému albu? Hudební fanoušky překvapí především neotřelými hudebními nápady. Jednotlivé skladby jsou promyšleny, zdatně hudebně propracovány a je z nich cítit nevšední harmonicko-melodická invence. Hudba je výrazově bohatá a originálně zpracovaná a na první poslech je zřejmé, že se nejedná o hudební módě poplatnou muziku. Kapela oficiálně definuje svoji tvorbu pod nálepkou alternativní jazz – rocková fůze, ale snaha o žánrové začlenění se nevyhne určitému omezení a zkreslení a je lépe udělat si poslechem vlastní názor. Na albu se nachází osm skladeb, z čehož dvě jsou ve francouzštině.

Během večera vystoupí také pražská groove/funková skupina Fidibus, kterou si teplické Spolčení pozvalo za hosta. Tahle ta partička to umí pořádně rozjet a na jejím koncertě se rozhodně nudit nebudete. Jejich našlápnuté groovy rozproudí krev v každém posluchači a hned je jasné, že Fidibus si funk ušpinili podle svého.

Dalším hostem večera je velmi talentovaný pianista a producent Jiří Vidasov z pražské kapely Private Collective .“ I když se tvorba obou kapel značně liší a spadá do zcela odlišných hudebních žánrů, jsme rádi, že Jiří přijal naše pozvání a na křtu nám zahraje. Jsme dobří přátelé a známe se z ústecké Univerzity,“ konstatuje Karel Šidlo.

Dvorní textařkou kapely Spolčení hlupců je básnířka, prozaička a novinářka Svatava Antošová, která v průběhu večera představí svou básnickou tvorbu.

facebook