Terapie láskou: Romeo a Julie za časů deprese

Stefan-Titka

Jak to vypadá, když se do sebe zamilují dva psychicky nemocní lidé? Podívejte se na nenápadný filmový klenot režiséra Davida O. Russella. Film Terapie láskou je nominovaný na Oscara a exceluje v něm fanynkami obletovaný Bradley Cooper s půvabnou Jennifer Lawrence.

Hlavní postavou filmu Terapie láskou je maniodepresivní Pat Solitano (Bradley Cooper), kterého matka přiváží domů z psychiatrické léčebny. Tam musel strávit několik měsíců za zmlácení milence své manželky. Pat však ženu, jež si od té doby soudní cestou zařídila zákaz kontaktu, stále miluje a upne se na myšlenku, že ji za každou cenu znovu získá.

S tím mu do jisté míry pomáhá i jeho nová kamarádka Tiffany (Jennifer Lawrence), možná více narušená dívka než samotný Pat. Udělají mezi sebou dohodu – Tiffany mu pomůže získat zpátky jeho ženu, když on jí pomůže s taneční soutěží…a stane se jejím tanečním partnerem.   

Film Terapie láskou (poněkud neobjevný překlad názvu Silver Linings Playbook) tak trochu klame tělem. Na první pohled jako by porušoval všechna žánrová pravidla romantických komedií, pravdou ale je, že z nich stále vychází a do značné míry je pedantsky dodržuje.  Včetně „hříšnotancovského“ finále.

Co se režisérovi Davidu O. Russellovi nicméně velmi dobře daří, je moment ozvláštnění. Do žánru vnáší zajímavé figury, které nejprve řeší pořádek samy v sobě a až pak lásku. Věta "vyspala jsem se se všemi kolegy z práce" asi není to, co chcete od ženy slyšet na prvním rande. Na druhou stranu ptát se, kolik jich bylo, je od ideální reakce také hodně daleko.

Určitá morbidnost Terapie láskou spočívá v tom, že hlavní postavy, které byste si dokázali představit i ve filmu Woodyho Allena, se na sebe napojí skrze deprese a nemoci. U večeře si místo zdvořilostních frází vyměňují zkušenosti s antidepresivy a neustále se špičkují, kdo z nich je větší blázen. Samozřejmě, že každý si to myslí o tom druhém.

Když si odmyslíme finální tragédii, Terapie láskou je jakýmsi pokřiveným Romeem a Julií dnešní doby. Honosné kostýmy vystřídaly pytle do odpadkových košů natažené přes teplákové soupravy, vyznání lásky probíhá místo pod balkónem na rozlehlé ulici a tam, kde postavy churavěly intenzivní zamilovaností, trpí na maniodepresivní stavy. Hrdinové naší doby, jak se patří.

Terapie láskou (Silver Linings Playbook)
USA, 2012, 122 minut
Režie: David O. Russell
Hrají: Jennifer Lawrence, Bradley Cooper, Robert De Niro, Jacki Weaver, Chris Tucker, Julia Stiles, Anupam Kher a další
Premiéra v ČR: ČR: 28. února 2013

 

Témata:,