Terne Čhave – Rom´n´Roll v Akropoli. Bohužel poloprázdné


Melodické, zpěvné a naléhavé melodie, sehrané hudební nástroje a obrovská energie - tak se dá charakterizovat kapela Terne Čhave. Už dávno opustila škatulku „romské muziky“ a vrhla se s vervou na mezinárodní scénu. V pátek 19. června se tahle parta představila v pražském Paláci Akropolis. Škoda jen špatného načasování.

Terne ČhaveTerne Čhave představili pražskému publiku svou novou desku nazvanou More love! (a záleží na vás, jestli budete název číst romsky nebo anglicky. Více lásky! nebo Hele prachy!). Deska je plná svižných melodií, v nichž se rock´n roll mísí s romskou melodikou.
Terne Čhave nastoupili po předkapele jménem Traio Romano. Původem Rumuni, kteří ale žijí ve Francii, před sebou měli nelehký úkol rozehřát prořídlé publikum. Koncert se totiž kryl s probíhajícím festivalem United Islands of Prague, a tak byste nedopočítali ani čtyřicítky návštěvníků. Ke cti obou kapely lze přičíst, že na sobě nedali (případné) zklamání znát a s energií a grácií sobě vlastní své vystoupení odehráli.
Podtitulem desky More love! je hláška „It ´s Only Rom´n Roll“. Hudba Terne Čhave se opravdu dotýká obou břehů – úderný rock and roll se střídá s melancholickou melodičností cikánských lidovek. Na pódiu zazněly rychlé tancovačky (tango Nataša či  tvrdší Ajajaj), prostřídanépomalejšími skladbami. V jedné z nich dokonce zazněl nasamplovaný liturgický zpěv  pravoslavného duchovního Milana Augustýna Jareše Haleluja. Vypadá to šíleně, ale znělo to velmi zajímavě a jednotlivé složky se kupodivu nepřehlušovaly.

Barevná hudba, která pulsuje
Terne Čhave v sobě ukrývají odkaz předků i smysl pro soudobou muziku. Kapela je směsicí Romů a „bílých“ a i hudba, kterou hraje, je barvitá. Pulsuje, houslové „vyhrávky“ se střídají s několikahlasým zpěvem a muzika „skáče“ chvíli tam, chvíli sem. Jeden moment si připadáte jako na cikánské svatbě, další chvilku jako v pražské hospodě. Jistě, celá show by daleko lépe vyzněla, kdyby na ni přišlo více posluchačů, kapela ale i tak hrála s nasazením a publikum ji na závěr odměnilo vytleskáním krátkého přídavku.
Nevadí, příště, ve vhodnější čas. Nalijete si víno, budete poslouchat, cítit vítr ve vlasech a nohy vám samy začnou tančit.
Terne Čhave přinášejí More love!

Terne Čhave a Ajajaj

Terne Čhave
19. června 2009, Palác Akropolis