TEST: 14 příznaků, že máte vysoké EQ (i když to možná ani netušíte)

Redakce

Domnívat, se že jsme racionální tvorové a kontrolujeme své emoce, je bláhové. Naopak za většinou našich rádoby racionálních rozhodnutí stojí právě emoce. Proto je dobré je umět alespoň trochu opanovat. Otestujte se, zda rozumíte emocím svým i druhých. Pokud na vás sedí více než polovina níže uvedených stanovisek, jste na tom dobře s emocionální inteligencí.

 1. Říkáte často děkuji. Divili byste se, jak málo slušně vychovaných lidí dnes je. O vás se to ovšem říci nedá. Děkujete, abyste někoho ocenili a zlepšili mu jeden okamžik v dnešním dnu.
 2. Ptáte se ostatních na názor. Chápete, že existují různé pohledy na věc. Neptáte se kvůli tomu, abyste někoho usadili, že nemá pravdu. Je to spíše o tom pochopit, kde se názory různí a proč.
 3. Zkoumáte svoje pocity. Nejde zde o pitvání se v nich. Zamýšlíte se nad tím, proč se teď zrovna cítíte tak a tak. To je začátek uvědomění si, že s emocemi se dá pracovat ve váš prospěch.
 4. Umíte pauzu. Podívejte se na skvělé řečníky. Například president Obama umí nejen dramatickou pauzu pro zvýšení účinku svých slov, ale i nadechnout se a chvilku přemýšlet nad sdělením. Někdy na to mrkněte… Pauza vám pak může pomoci v perné chvilce.
 5. Umíte dýchat. Nemyslíme tím nádech, který umíte od prvního poplácání prdelky. Myslíme tím zklidnění a také rozdýchání například při sportu. Ne nadarmo se říká, že to někdo nerozdýchal.
 6. Ptáte se proč. Proč se tak chová a co ho / ji k tomu vedlo. Jak se asi cítí? Umíte se podívat na problém cizíma očima. Jste tedy empatičtí a schopni soucitu.
 7. Jste otevřeni kritice. Ve skutečnosti nikdo není otevřený kritice. Co je možné zvládnout, je poslechnout si ji a vytěžit z ní maximum informací o sobě pro příště.
 8. Pořád si představujete, jak na vás asi budou reagovat ostatní. Umíte se soustředit nejen na to, co říkáte, ale jak to říkáte. S přibývajícím věkem je vám samozřejmě více a více fuk, co si o vás ostatní myslí.
 9. Umíte se omluvit. Uznání chyby je v naší společnosti chování, které někteří občané neznají. Kdo? Například politici nebo šmejdi nebo fotbalisti… Seznam je dlouhý.
 10. Umíte odpustit. Odpouštíte druhým, ne kvůli nim, nýbrž kvůli sobě. Jinak máte dlouhodobě dýku nenávisti v srdci.
 11. Máte širokou slovní zásobu pojmenovávající vaše city. Jsem naštvaný, tedy frustrovaný, zklamaný, podvedený, zraněný?
 12. Chválíte adresně. Víte, za co přesně někoho oceňujete. Vidíte v druhých dobro a podporujete ho. Pracovat s vámi znamená, že se pro vámi vytyčený cíl ostatní strhnou. A rádi.
 13. Neříkáte o někom, že je takový anebo makový. Říkáte, že se tak jen chová. Chápete, že se může jednat o jeho / její špatný den a dáváte oběma šanci na únikový východ a změnu k lepšímu (když se to opakuje natvrdo, řeknete, že to je debil).
 14. Víte o svých slabinách a že emoce můžou být použity proti vám. Je to stejné, jako když se někdo povyšuje, že je chytřejší. I v citech to tak funguje. A i vy máte nyní po přečtení tohoto testíku o něco vyšší EQ!

12 myšlenek, které napadnou každou dívku po dvacítce. I vás!

9 věcí, které byste měli zvážit předtím, než se pustíte do otevřeného vztahu