The Horrors: Takhle zní punk nasvícený disko koulí

ondrejbambas

Britští The Horrors se na nové desce Luminous odklání od naštvaného punku a psychedelie a směřují do zasněných disco oblastí. Vůbec to ale není špatné.

Debutové album Angličanů The Horrors Strange House dává dnes svému jménu za pravdu a vedle zbytku pozdější produkce kapely působí tak trochu divně. Agresivní projev možná seděl k image skupiny víc a odrážel její tehdejší stav, ale až o dva roky později, kdy se upsala abelu XL, si dokázala najít směr. Nihilistická hudba, u které hrozí riziko objevení skrytých depresí, spojuje šedesátkovou psychedelii se sedmdesátkovým punkem a devadesátkovým shoegazem chutná nejlépe servírovaná pozdě po půlnoci.

Poslechněte si The Horrors v Youradiu

Ze všeho zlého, co bylo na kapele k líbení, toho však dnes moc dnes nezbývá, protože The Horrors se posunuli směrem k disco zvuku raných devadesátých let. Screamadelica Primal Scream sice pořád působí uvolněněji, i tak je ale z novinky The Horrors Luminous cítit velká dávka pozitivní energie. Jejich aktuální skladby jsou popovější a přehlednější, ovšem – stejně jako dřív – plynou volně a jsou nemainstreamově dlouhé. Stopáže pěti minut nedosáhnou pouze tři písně.

The Horrors rovněž navazují na minulé desky důkladným sestavením tracklistu: úvodní slovo ponechávají výbornému otvíráku Chasing Shadows, který se rozjede na plné obrátky až na konci druhé minuty. Závěr alba sice není tak monumentální jako na předchozích dvou deskách, i tak ale končí příběh Luminous příjemně. Faris Badwan není nejlepší zpěvák na světě, přesto jeho znuděný až odevzdaný hlas k většině skladeb sedí – třeba atmosféra a hitový potenciál singlu I See You je z poloviny jeho práce. A kde je slyšet, že výš už to nepůjde, tam vokál překryje hluk kytar a syntezátorů.

Luminous je zkrátka tak trochu přelomová deska. The Horrors na ní na jednu stranu zůstavají goth – punkáči, kterým se nejlépe hraje v temném nočním klubu, na stranu druhou se blíží třicítce a rádi by se ukázali na stadionech s The Horrors - Luminousnějakým tím hitem proslaveným v reklamě. Snad i proto mají na desce song So Now You Know, za jehož intro by se poprala každá začínající indie popová kapela. The Horrors ale mají vkus a kýč je pro ně neznámé slovo. Jen se prostě tentokrát nechali trochu víc nasvítit disko koulemi.

The Horrors – Luminous
Vydavatelství: XL
Celkový čas: 51:34
Seznam skladeb: Chasing Shadows, First Day of Spring, So Now You Know, In and Out of Sight, Jealous Sun, Falling Star, I See You, Change Your Mind, Mine and Yours, Sleepwalk

Témata:, ,