The Knife vystoupí poprvé v Česku, na Colours of Ostrava

Redakce

Letošní festival Colours of Ostrava zažije další koncertní premiéru. Vůbec poprvé v České republice vystoupí švédské duo The Knife, které aktuálně vydalo nové album Shaking the Habitual.

Dvojice The Knife patří mezi nejvlivnější tvůrce současné elektronické hudby, svoje turné má vyprodané. Zároveň ale patří mezi nejtemnější umělce, sourozenci Karin Dreijer Andersson a Olof Dreijer, kteří The Knife tvoří, zůstávají od založení v anonymitě a své tváře skrývají pod bizarními maskami.

„Nebaví nás, když se všichni soustředí víc na lidi a tváře než na hudbu a vynášejí soudy na základě toho, jak kdo vypadá a jak se obléká,“ říkají ke svým maskám. Anonymita souvisí také se zásadním tématem sourozenců: genderovou vyvážeností. Když si měli v roce 2003 převzít první Grammy za druhé album Deep Cuts, poslali za sebe na protest proti nedostatku žen v hudebním průmyslu dva kamarády v gorilích maskách a tričky s číslovkou padesát.

Stominutový opus Shaking the Habitual vychází po sedmi letech, pauzu muzikanti vyplnili vlastními projekty. Karin vydala album pod jménem Fever Ray, Olof vystupoval jako DJ ONI Ayhun.

Colours of Ostrava se letos koná 18. – 21. července v oblasti Dolních Vítkovic, lístky stojí aktuálně 1790 korun. (sli)