The Subways: Chceme víc holek do rockových kapel!

petradamek

Frontman britské kapely The Subways Billy Lunn odpovídá na otázky se stejnou energií, s jakou poskakuje na pódiu. Užívá si časů, ve kterých může dělat to, co miluje, tedy nahrávat desky s oblíbenými producenty a hrát před davy lidí. A možná, že jednou přemluví Davea Grohla z Foo Fighters, aby taky přijel do Prahy.

Začněme trochu netypicky. Letos je to dvacet let, co vyšla deska Nevermind od Nirvany. Co pro vás znamenala?
Billy Lunn
: Nevermind byla první rocková nahrávka, kterou jsem si zamiloval, písničky Nirvany byly první, které jsme s kapelou hráli. Nirvana je pro nás pořád jedna z nejdůležitějších kapel.

Tak trochu jsem si to myslel. Hrávali jste jejich písničky a na albu All Or Nothing jste spolupracovali s producentem Nirvany Butchem Vigem. Splnili jste si tím sen?
Ano. To, že jsme mohli dělat s Butchem, pro nás bylo totálně bláznivé. Vždycky to byl náš hrdina a když nám řekl, že nám zprodukuje desku, bylo to opravdu jako ze sna.

http://www.youtube.com/watch?v=WoZNwjPTDMU

Aktuální desku Money And Celebrity produkoval další slavný muž, Stephen Street, jenž spolupracoval třeba s Blur nebo Cranberries. I proto zní album jemněji?  
Ani ne. Většinu skladeb už jsme měli hotovou, když jsme za ním šli. Spíš než celkový zvuk ovlivnil detaily. Ale celé natáčení jsme na něj mysleli. Způsob, jakým produkuje, je neuvěřitelný, a my jsme s ním dělali strašně rádi.

První skladba vaší novinky se jmenuje It´s a Party. Tak trochu typické, vždyť poslední roky to pro vás musel být jeden velký večírek.
Jasně! Kdykoliv jsme na pódiu, je to jedna velká party. It´s a Party jsme napsali asi v polovině soustředění, když jediné, co jsme chtěli, bylo vyrazit na turné a hrát pro fanoušky.

Na Kouli: The Subways chtějí večírek. Nejlépe každý den

Další písnička nese název We Don’t Need Money to Have a Good Time. Řekněte mi, co potřebujete k tomu, abyste se měli dobře?
Rodinu, kamarády a inspiraci. Dokud máš kolem sebe lidi, které miluješ, vždycky najdeš důvody, proč a jak se mít dobře.

http://www.youtube.com/watch?v=hYru9VCXSl0

Prorazili jste na festivalu v Glastonbury, kde se z The Subways, podle vašich slov, stala opravdová kapela. Tehdy vás skoro nikdo neznal, neměli jste studiovou desku. Tomu říkám start snů.
Jo! Za možnost hrát na Glastonbury jsme strašně vděční. Uvědomili jsme si tam, jak moc chceme vystupovat před tolika lidmi.

Když už jsme u starých časů, proč jste si nenechali  původní jméno Platypus? Zní tak dobře.
Haha! Díky! Jenomže spoustu lidí nám po koncertech říkala, že jsme sice hráli dobře, super show, ale že máme příšerné jméno. Tak jsme se z Platotypus přejmenovali na The Subways.

Mimochodem, Platypus se jmenuje jedno z vašich prvních ípíček. Zní špinavě, hlasitě, zktrátka punk.  Patří to k době, kdy jste byli teenageři?
Tehdy jsme hrozně chtěli natočit to nejhlasitější a nejšpinavější album. Všechna dema vznikala v domku našich rodičů; měli jsme špatné vybavení, proto to znělo tak, jak to znělo.

V The Subways hrají dva kluci a jedna krásná slečna. Žárlíte na sebe? Pozornost na sebe přeci jen přirozeně strhává Charlotte.
Nám se to ale líbí! V rockových kapelách nehraje tolik holek, kolik by mělo. Máme po krk všech těch kapel složených z dobře vypadajících kluků v kožených bundičkách. Chceme víc holek a je super, že ji kluci mají rádi a že holky díky ní začínají hrát na kytaru. A mimochodem, psaní písniček mě zaměstnává tak, že nemám čas sledovat, kdo na sebe strhává pozornost. Haha.

The Subways v Praze

Britská trojice The Subways se představí 30. října 2011 v Lucerna Music Baru. Lístky koupíte za 550 Kč v pokladně klubu.

Kolik milostných vzkazů Charlotte každý den dostává?Nemyslím, že dostává milostné dopisy. Ale fakt je, že na Facebooku a Twitteru jsou na ni lidi moc milí.

Ty a Josh jste bratři. Nedělá to něky zlou krev?
Nene, je to skvělý, náramně se bavíme! Jak jsme si blízcí, všechny problem rychle vyřešíme. Zrovna nedávno jsme si říkali, jaké máme štěstí, že spolu můžeme každý den hrát a objevovat svět. Fantazie.

Mluvili jsme o desce All Or Nothing. Vyznáváte i takový životní styl?
Máma to o mně říká. Myslím, že by byla ráda, kdybych trochu zpomalil a kdybych nebyl do věcí tolik zažraný. Má proto o mě trochu strach.

Dělali jste předkapelu Foo Fighters. Až budeš příště mluvit s Davem Grohlem, nemohl bys mu, prosím tě, říct, ať konečně přijede do Prahy?
Jasně!

Témata:, ,