The Subways chtějí večírek. Nejlépe každý den

petradamek

Nepotřebují prachy, a stejně se mají skvěle – alespoň to o sobě tvrdí. Kdo? No přeci The Subways. A co tedy potřebují? Hlavně zábavu a večírek přinejmenším sedmkrát týdně. Právě v takovém duchu se nese jejich nová deska Money And Celebrity. Je jednodušší než ty minulé, přesto vydařená. Kapela tu má tolik energie, jako králíček Duracell po celodenní šichtě.

Vidím to v živých barvách: Baskytarista a zpěvačka Charlotte stojí na pódiu v plném klubu a do mikrofonu odhodlaně diktuje It’s a party – don’t you know it don’t – get much better – we gonna make it such – an awesome party! Publikum jako jeden muž vyřvává s ní, ruce nad hlavou, conversky dvacet čísel nad zemí. Všichni to myslí zatraceně vážně, protože tohle bude zatraceně skvělá párty. A jestli ne, tak bude zle!

Neexistuje snad jiná skladba, která by The Subways charakterizovala lépe než právě zmíněná It’s a Party. Titulní pecka má všechny atributy, jež fanoušci už od debutu Young For Eternity tak zbožňují: jednoduchý a příjemně vlezlý refrén, lehce zapamatovatelnou melodickou linku, tempo tak akorát do skoku a hlavně ohromný tah na branku. Money And Celebrity však nezůstávají u jednoho hitu. Větší či menší hitový potenciál má v podstatě každá z dvanácti písniček.

Ať už ke štěstí potřebují cokoliv, evidentně se jim toho dostává ve velkém. Zatímco na debutu a v menší míře i na dvojce All Or Nothing byly ještě slyšet dozvuky grunge, lehké syrovosti a mladistvé na*ranosti, Money And Celebrity je deska veselá a přímočará. Má rozvernou náladu, chuť do života a radost. Takový rock’n’roll 21. století nejen pro teenagery.

Pokud bychom trojici The Subways chtěli za něco pokárat, pak za to, že onu jednoduchost občas přehánějí. Některé pasáže hraničí s banalitou (třeba refrén We Don’t Need Money to Have a Good Time – c‘mon – c‘mon – c‘mon – c’mon či zcela hloupá a tuctová sloka jinak výtečné I Wanna Dance With You). Zároveň je několikrát slyšet, že se trojice začíná opakovat.

Na úkor zábavy ztratili The Subways na autenticitě. Skalní fandy možná nepotěší ani to, že za poslední roky zase o trochu vyměkli (rozuměj přestali tolik křičet, obrousili kytarám hrany a celkově více „zpopovatěli“), stále ale mají energie jako králíček Duracell po celodenní šichtě. A o tom, že to bude fungovat naživo, vůbec The Subways - Money And Celebritynepochybujte. Ostatně, přijďte se přesvědčit 30. října 2011 do Lucerna Music Baru.

The SubwaysMoney And Celebrity
Vydavatelství:
Warner Music
Seznam skladeb: It´s a Party, We Don´t Need Money to Have a Good Time, Celebrity, I Wanna Dance With You, Popdeath, Like I Love You, Money, Kiss Kiss Bang Bang, Down Our Street, Rumour, Friday, Leave My Side

Témata:,