The Subways dali Praze lekci v oddělávání publika

kristinabila

Někdo fňuká, že se The Subways opakují, že do Česka jezdí moc často anebo že lístky na ně stojí moc peněz. Kdo byl na nedělním vyprodaném koncertě v pražském Lucerna Music Baru, ten se tomu může jenom smát. Když fandové zničí na jejich koncertě boty, druhý den potřebují krční límce a bolavé hlasivky zalévají horkým čajem, nemá trojice důvod české zastávky vynechávat.

Skladba We Don´t Need Money To Have a Good Time je rozbuška od prvního „W“ do posledního „E“. Trvalo asi tři vteřiny, než natřískaná Lucerna rozjela kotel. Rozpumpované atmosféře koncertu 

, kteří si v zákulisí nejspíš loupli pár ibalginů a zapili je litrem vodky (evidentně to bylo málo, protože zpěvák pak ještě upíjel publiku pivo). Kromě dojmu, že je občas fajn použít šampon, po sobě ale nechali i rozdováděnou atmosféru, na níž pak Subways stavěli.

Chemie kapely a publika fungovala na výbornou. Billy ze sebe nesoukal upocená frontmanská klišé a spolu s Charlottou, která tentokrát pěvecky zaostávala, ždímali optimismus, energii i nástroje. Setlist poskládali ze starých i nových věcí šikovně, takže novinky My Heart Is Pumping To a Brand New Beat či Taking All The Blame skvěle zapadly mezi „stařešiny“ typu Mary, I Want To Hear What You´ve Got To Say nebo Shake!Shake!.

Recenze nové desky: Zpocené tělo, ale prázdná hlava. The Subways se napočtvrté opakují

Za tu dobu, co k nám The Subways jezdí, se lídr naučil poměrně slušně česky. Rock And Roll Queen tak částečně odzpíval v češtině. „Jde mi to?“ ptal se posléze publika, které ho udolalo potleskem. „Zatracený lháři…“ dodal s úšklebkem. Ochranka po pár neúspěšných pokusech odradila všechny stagedivery, když si ale do záplavy zdvižených rukou dvakrát skočil sám zpěvák, mohla sotva něco dělat.

Rozjetá lokomotiva zastavila jenom dvakrát: při pozdravu nemocnému bubeníkovi Joshovi a při rozjímavě upravené With You, skrze kterou slavila desetiletou kariéru. Faktor pařby nespadl z červených hodnot ani během pauzy na přídavek – žádná totiž nebyla. „V tuhle chvíli většinou jdeme do backstage a vy křičíte: Ještě jednu! Subways! Nebo bůhví co. Nechcete se na tuhle kravinu vykašlat?“ Odpověď publika byla celkem jasná.

Někteří teprve dnes z fotek zjistí, jak vlastně členové vypadali, protože se ztratili v záplavě končetin. Subways splnili všechno, co se dá od koncertu očekávat. Ať tedy Britové jezdí „do Česká republika“ dalších deset let.

The Subways
Support: Dune Rats
Praha, Lucerna Music Bar, 8. 3. 2014

Témata:,