Tip do divadla: Brechtův Baal znovu na scéně, na to jděte!

Redakce

Baal - citlivý básník nadaný od Boha, který nenávidí pokrytectví. Naopak miluje svobodu, přesto v ní nežije a je spoután v osidlech zločinu, závislosti a marných nadějí i citů. Právě takovýto příběh od slavného dramatika Bertolta Brechta můžete vidět ve Studiu Švandova divadla. Režie této poněkud svérázné road movie o cestě do pekel se ujal Marek Němec, známý mimo jiné ze seriálu Vraždy v kruhu.

Inscenace vás rozhodně nenechá chladnými. Hlavní roli Baala ztvárňuje David Punčochář, který se této postavy ujal bravurně. Dokážete ho nenávidět, ale najde se i chvilka, kdy je vám ho možná i líto.

Věčně namol Baal jako by se nebál ničeho, ale možná že se nejvíc bojí sám sebe. Společnost je mu k smíchu a on je pro ně vtipnou atrakcí do chvíle, než začne svádět ženy, které mu nepatří. Je odrazem špatných vlastností a nechává nás realisticky nahlédnout do nitra společnosti.

Jeho lásky představují Eva Josefíková a Martina Krátká. Obě milují člověka, který jim ubližuje, a oběma to věříte. Sami sebe se ptáte – co je k němu táhne? Proč milují toho, kdo si jejich lásku nezaslouží? I taková je realita, víme.

Role Baalova kamaráda, který s ním ochotně pije, debatuje, patří Jacobovi Erftemeijerovi. I ten ale časem pochopí, kdo je Baal. V dalších rolích se pak můžete těšit na Marka Pospíchala, Martu Dancingerovou, Tomáše Pavelku, Tomáše Červinka, Miroslava Hrušku a hostující Barboru Lukešovou. A všichni dohromady skvěle fungují.

Za zmínku určitě stojí i velice zajímavá scéna, kterou vytvořila Agnieszka Pátá – Oldak. Nazvali bychom ji jako minimalisticko-maximalistická. S relativně minimem vytvořila maximum. Na jednom prostoru existuje celý Baalův svět. Skvělým prvkem bylo vhodně použité akvárium jako symbol života, ale i smrti a dobře vymyšlené byly příchody a odchody herců. Pohybovou složku si vzala na starost tanečnice a herečka Andrea Opavská a spolu s kostýmy a hudbou tak dotvořila jedinečný celek.

Co to je? Nejmenší obraz na světě! Najdete ho v Pelhřimově

Osobností české fotografie za rok 2015 je Pavel Mára, hledač třetího rozměru