Tip na aplikace pro knihomoly: Strčte všechny knihy světa do kapsy

karolinabranikova

Pokud patříte mezi kmen vášnivých čtenářů, už jste pravděpodobně narazili i na e-knihy. Profesionální čtečky jsou jistě příjemným způsobem pro jejich čtení, ale velké displeje našich chytrých telefonů to hravě zvládnout také. Zvlášť s prověřenými apliakacemi, které jsme si pro vás tento týden přichystali.

Cool Reader

Na předních příčkách žebříčků s nejlepšími mobilními čtečkami se dlouhodobě objevuje aplikace Cool Reader. Na trhu je sice už nějaký ten pátek (a to i ve verzi pro desktop a čtečky), ale vývojáři celkem úspěšně pracují na aktualizacích a jejím vylepšení. Appce se dokonce dostal český překlad a rozšíření formátů e-knih. Zvládne pdf, epub, doc, html, pdb, mobi a další bežně podporované přípony elektronických knih, které si natáhnete do svého zařízení. 

E-knihy si můžete v dřevěném prostředí aplikace řadit do několika regálků a neustále si tak udržovat předhled o přečtených titulech i knihách, které na vás ještě čekají. Filtrovat je můžete podle názvu či autora nebo vyhledávat v seřazených složkách. Příjemná je také rychlá změna jasu přejížděním po levé hraně displeje. Navíc si můžete vybrat, jestli chcete číst v barevném, nebo černobílém režimu, volit velikost písma, řádkování, velikost okrajů nebo přidávat záložky. Tištěná kniha za vás také nepřečte text nahlas a možnost stažení tisíců nových titulů online je více než příjemná. Cool Reader rozhodně stojí za zkoušku, pokud si vybíráte svou první čtečku do kapsy. 

Aplikace je ke stažení zdarma v obchodě Google Play

Nook

Aplikace z dílny výrobce stejnojmenných čteček Nook vás bude bavit hlavně v případě, že vám nevadí anglické tituly a potrpíte si na grafiku. V místní knihovně najdete přes 4 miliony titulů, z čehož je více nž jeden milion ke stažení zdarma. Kromě klasických e-knih všech možných i nemožných žánrů, tu najdete slušnou sbírku novin a časopisů. Nook si zakládá na čisté a přehledné grafice a prohlížení komiksů nebo čtení National Geographic se tu stává opravdovým požitkem. Velkou část sekce věnoval Nook také dětským knihám.

Stejně jako u Cool Readeru můžete i v Nooku upravovat formátování textu podle velikosti písma, řádkování, odrážek nebo jasu obrazovky (včetně nočního modu do postele). Do aplikace si můžete samozřejmě nahrát i knihy z vlastní e-knihovničky nebo se zaposlouchat do zvuku audioknih. K základní verzi zdarma dostanete tři knihy a tři časopisy zadrama, ale pak už vás začne aplikce nekompromisně nutit k registraci účtu. Free i placenou verzi za 9.99$ nejdete ke stažení pro Android, iOS i WindowsPhone

Bezplatné knihy – Wattpad

Službu a aplikaci Wattpad oceníte hlavně v případě, že nejste fanoušky masové literatury a nebazírujete na vlastnění posledních bestsellerů. Online vydavatelství dává prostor i chtivým pisálkům, kterým se dosud nepodařilo vydat svá díla na papíru, nebo se o to ani nepokoušejí. I díky tomu najdete v databázi Wattpadu přes 20 milionů e-knih a příběhů (nejen) od nadšených knihomolovů a škrabálků z celého světa. 

Vybírat můžete podle přehledných žánrů a kategorií, ve kterých dominují anglicky psané tituly. Když ale budete hledat pozorně, najdete tu i pár dílek v naší mateřštině. Ke knihám zasazeným do skvělého designového prostředí můžete přidávat i vlastní recenze a hodnocení nebo podle nich naopak stahovat nové knihy. Aplikace funguje i offline a sdílení knih mezi zařízeními je tu jednoduché jako facka. Suma sumárum – hezké prostředí, příjemné ovládání, skvělý nápad. A to celé najdete zdarma pro iOS i Android