Tip: Začínala s Edith Piaf, teď má česká kapela Voilá! své francouzské písně

Redakce

Zpívají francouzsky a mají také francouzský název kapely. Jmenují se Voilá!, hrají v Praze a jejich první deska se jmenuje Décollage. Řeč je o skupině slovenské zpěvačky Zdenky Trvalcové, která je výrazná nejen díky zmiňované francouzštině, ale i díky netradičním aranžím skladeb na pomezí šansonu, alternativy a popu.

Poslechněte si Voilá! na SoundCloudu

„Vše začalo před čtyřmi lety mou spoluprací s akordeonistou Michalem Mihokem, který významně ovlivnil celé směrování kapely. Už od začátku vymýšlel velmi neobvyklé aranžmá a hlavně mě podporoval v tom, abychom začali hrát autorské písně,“ říká Zdenka Trvalcová. Časem se ke kapele přidali další muzikanti z Konzervatoře Jaroslava Ježka a od roku 2014 Voilá! tvoří zpěvačka Zdenka, Michal Mihok, kontrabasista Miloš Klápště, kytarista Antonín Dlapa a bubeník Jan Chalupa.

Název alba Décollage inspirovala výtvarná technika, při níž se dílo rozebílá na jednotlivé fragmenty a následně se zase poskládají dohromady. „Podobnou technikou jsme kdysi na začátku rozebrali a znovu poskládali známé francouzské písně, zejména šansony od Edith Piaf, a v průběhu let jsme podobným způsobem upravili i naše úplně první autorské písně,“ vysvětluje zpěvačka. Inspirací jsou jí cesty po Evropě, milostné zážitky a hudba a jazyk zemí, které má ráda.

Desku bude křtít herečka Zuzana Norisová 25. října od 19 hodin v rámci narozeninového festivalu BE 22 v experimentálním prostoru ROXY NoD. (sli)