Tipy na výlet: Tohle navštivte v Královéhradeckém kraji

Redakce

Prázdniny už sice skončily, ale krásné počasí zatím ne. Co takhle vyrazit třeba do Královéhradeckého kraje? Máme pro vás pár tipů, co tam navštívit.

  • Zámek Ratibořice

Kde: město Česká Skalice

Popis: Zřejmě jeden z nejznámějších českých zámků Ratibořice byste si v tomto kraji rozhodně neměli nechat ujít. Proslulý je i díky dílu Boženy Němcové Babička, jehož děj je situován právě do Ratibořic do doby kněžny Zaháňské. Samotný zámek pochází ze 14. století. Mimo krásné interiéry je v okolí krásná příroda na procházky. Pokud zámek navštívíte, doporučujeme spojit ji s návštěvou Starého bělidla.

Vstupné: dle okruhů

  • Broumovský klášter

Kde: Broumov

Popis: První zmínky o tomto dominikánském klášteru pochází z roku 1322. Jeho význam velice vzrostl v době husitských válek. Z tamní klášterní vyšli mimo jiné Arnošt z Pardubic či Alois Jirásek. Klášterní knihovna obsahuje přes 17000 svazků, kopii Turínského plátna a vamberecké mumie. Obklopen je krásnou zahradou.

Vstupné: dle okruhů

  • Kuks

Kde: Náchod

Popis: Jedna z nejkrásnějších barokních staveb u nás nese název Kuks. Vznikla v 18. století přestavením jedné z dřevěných lázeňských budov na kamennou budovu zámku.  Součástí je hospital, který dříve sloužil jako místo odpočinku vysloužilým vojákům. Excelentní podívanou nabízí soubor soch Ctnosti a Neřesti Matyáše Bernarda Brauna. Uvnitř vás čeká mj. krásná dobová lékárna.

Vstupné: dle okruhů

  • Adršpašsko-teplické skály

Kde: Adršpach

Popis: Adršpašsko-teplické skály jsou jedním z největších skalních komplexů Střední Evropy.  Naleznete zde skalní jezírko, Adršpašský vodopád a nespočet skalisek – Milenci, Homole cukru nebo Džbán.  Romantika jako z filmu!

Vstupné: základní: 75 Kč; snížené 35 Kč

  • ZOO Dvůr Králové nad Labem

Kde: Dvůr Králové

Popis: Jedna z nejznámějších zoologických zahrad se nachází ve Dvoře Králové. Otevřena byla již před šedesáti lety. Vyznačuje se specializací na africkou faunu, kdy si při jízdě mezi antilopami, zebrami či ptáky vychutnáte skoro pravou Afriku.

Vstupné: dospělí: 195 Kč; snížené: 150 Kč; děti (2-4 roky): 50 Kč; rodinné: 660 Kč; pes: 100 Kč

Léto na plné koule aneb kam vyrazit v Jihomoravském kraji

Léto na plné koule aneb kam vyrazit v Plzeňském kraji