Tísňová linka: Slušné drama z kufru osobního auta

Stefan-Titka

O tom, že ani telefonní operátorky na tísňových linkách se při své práci nenudí, přesdvědčuje diváky Halle Berry v roli traumatizované operátorky. Snaží se pomoci dívce, která je s ní ve spojení z kufru auta svého únosce. Jenomže dává to všechno smysl, když telefon s GPS má snad už i vaše babička?

Všechno odstartuje tísňové volání, které se pro zkušenou operátorku Jordan (Halle Berry) stane na dlouho traumatizujícím zážitkem. Na konci telefonátu je totiž nález těla mrtvé dívky, které nedokázala pomoct. Historie se ale opakuje a Jordan po čase znovu usedá k až bolestně povědomému telefonátu mladé dívky. Casey Welsonovou drží neznámý muž zavřenou v kufru auta a směruje s ní neznámo kam. Jak se záhy ukáže, únosce Casey a vrah zmíněné dívky je jedna a tatáž osoba.

Tísňová linka režiséra Brada Andersona (Mechanik) určitě není bez problémů. Už jen ten fakt, že film po divákovi od začátku vyžaduje ústupky logice a zdravému rozumu, je minimálně znepokjojující. Nevysledovatelný telefon bez GPS u teenagerky se zkrátka autorům až moc hodí do krámu, protože jinak by film skončil po deseti minutách. Scénář se sice snaží tato úvodní nastavení zvěrohodnit, ale spíš než vysvětlení pomáhá to, že nad věcmi není tolik čas přemýšlet.

Halle Berry táhne film od začátku do konce, a i když její role patří do kategorie šablonovitých, dokáže ji bez problémů zkrotit. To samé platí o Michaelu Eklundovi v roli hledaného psychopata, který hlavně v závěru ukáže, proč si ho producenti do filmu vybrali; ve spojení se záměrně velmi nepříjemným zvukovým designem dokáže držet jeho postava diváka ve střehu po celou dobu. „Malá Miss Sunshine“ Abigail Breslin dospěla do větší Miss Sunshine, ale logicky tahá za nejkratší konec. V kufru auta příliš prostoru na herecké kreace není, i když její opakující se (a trošku otravné) „Panebože! Ne!“ vám v uších chvíli znít bude.

Tísňová linka nepatří mezi nejoriginálnější thrillery posledních let, svůj účel nicméně plní, pokud se v ní nebudete chtít šťourat. Nabízí svižnou a napínavou podívanou a děj, který se odehrává prakticky v reálném čase, v němž sledujeme cestu psychopata s obětí v kufru a snahu policie i Jordan o jeho včasné vystopování.

Je to klasický závod s časem, kde samozřejmě nemůže chybět ani záchrana na poslední chvíli. V tomto konkrétním případě navíc se sympaticky překvapivou tečkou na závěr.

Tísňová linka
Thriller/USA/95 min
Režie: Brand Anderson
Hrají: Abigail Breslin, Halle Berry, Tara Platt, Elvie Thompson, Michael Eklind, David Otunga a další
Premiéra v ČR: 9. 5. 2013

Témata:, ,