Tlaková vlna Báry Zemanové a její kapely se rozeběhla po Magistrále


Když se Bára Zemanová před třemi lety objevila v třetí řadě soutěže Česko hledá Superstar, spousta hudebních fandů zajásala. Mladá zpěvačka s krásně zabarveným a hlubokým hlasem, ze které navíc čiší optimismus na každém kroku. Po poprockovém debutu Rozjetej vlak z roku 2007 sebrala zpěvačka se svou kapelou síly a nahrála desku s neskutečnou dávkou rockové energie. Jmenuje se Magistrála.

V pěvecké soutěži Česko hlesá SuperStar Bára Zemanová sice zabodovala, tehdy ale zpívala převzaté a časem prověřené songy, navíc za doprovodu profesionální kapely. A faktem je, že až na výjimky typu Anety Langerové,Sámera Issy, Petra Bendeho či Davida Spilky se téměř žádnému „absolventovi“ soutěže nepodařilo na vlastních nohách udělat desku, která by stála za řeč. Většinu nových alb soutěžících ze SuperStar proto jdete poslouchat bez jakýchkoliv nároků. Prostě od nich radši nic nečekáte. V tomhle případě se nečekat zhola nic bohatě vyplatilo. Magistrála je totiž velmi slušné cédéčko. Bára Zemanová a Band

Od Báry Zemanové až po Guano Apes
Po úvodním a v podstatě nic neříkajícím intru přijde neřízená vlna zběsilých bubnů, výborných kytar a bezchybného zpěvu, které se prolínají na pomezí rocku, cross-overu a grunge. „Magistrála je důkazem toho, že jsme neumřeli, jsme naplnění novou energii s rockovým nábojem a vracíme se k vám, abychom rozpohybovali všechny vaše buňky,“ říká Bára Zemanová – a docela se strefila.

Poslechněte si písničky z Magistrály

Na své druhé desce totiž zpěvačka dává na české poměry docela slušně najevo, že není žádná naivní dvacítka. Navíc už na přebalu desky avizuje, že Magistrála není čistě její počin – desku oficiálně vydává Bára Zemanová a Band. Hlavním hnacím motorem dnahrávky je rukopis bubeníka Richarda Scheuflera, který má spolu s kapelou autorsky na svědomí téměř vše kromě textů. A povedlo se. Mladý band za Bářinými zády vytváří tlakovou vlnu, která významně připomíná energii kapel typu Guano Apes.

Nerockové texty vynahradí jejich hlasové zpracování
Jedinou výraznou slabinou celé desky jsou tak bohužel právě texty – v tomhle směru Bára přeci jen možná maličko naivně působí. Doufat se ale dá v jedno: že z téhle textové naivity Bára vyroste. K dobru navíc Báře přičítáme skvělý hlasový projev, který leckteré textové nedostatky zastíní. Desce ale nesvědčí ani anglická slova (Audio Message zpěvačce neuvěříte a My Ocean působí v rámci celé desky jako nutné zlo). Bára Zemanová je Češka jako poleno a čeština jí sluší mnohem více než pokusy o světovost. Zvlášť pokud disponuje takovou schopností, jako je perfektní frázování. Dokazuje to například v Taxme tady, v Magistrále a ostatně na celé desce.
Srdce milovníků mladé rockové hudby tady jednoznačně zaplesá nadšením.

Bára Zemanová – Magistrála
Vydavatelství: Panther / Import
Seznam skladeb: Intro, Sílu mi nech, Taxme Tady, Hodiny, Nevěrná, Podzimní dítě, Magistrála, Spřízněná zem, Bylo nebylo, Konec konců, Audio Message, My Ocean