Tma ve stylu Depeche Mode nad stadionem, tma v něm. Ale koncert se povedl


I obloha byla temná, když se ke slávistickému fotbalovému svatostánku začali ze všech stran sjíždět fanoušci legendární skupiny Depeche Mode. Zkrátka všude černo. K téhle kapele totiž image black & black patří asi tak, jako k vidličce nůž. Počasí se však jako na objednávku těsně před koncertem umoudřilo, a tak si více než 30 tisíc diváků mohlo vychutnat vystoupení „depešáků“ bez dešťové kulisy.

Jen málo chybělo, aby se čtvrteční koncert Depeche Mode v pražském Edenu vůbec neuskutečnil. Zpěvák Dave Gahan musel totiž prodělat operaci nádoru na močovém měchýři. Ta naštěstí dopadla dobře. Gahan v Praze působil svěžím dojmem, na pódiu s mikrofonem stále tančil  a publiku dával na odiv své břicho.  

Nové i osvědčené hity
Kvůli nejasnostem, kdy vlastně koncert začne, neviděla velká část fanoušků jeho začátek. Od sedmi hodin se vcelku dobře snažilo nastartovat publikum elektronické duo Motor.
Depeche Mode však začali hrát úderem osmé hodiny, kdy část fanoušků ještě postávala před stadionem. Stejně jako na předchozích koncertech Tour of the Universe začali písní In Chains, která je i pilotní skladbou nového alba Sounds Of the Universe. Celý koncert doprovázela na třech plazmových obrazovkách videa a vizuální efekty, jejichž autorem je Anton Corbijn, tvůrce obalů desek Depeche Mode. Ačkoli by název turné dával tušit, že budou převládat písně z nového alba, ve skutečnosti měly lehce navrch starší osvědčené hity hlavně z osmdesátých let (Master and Servant nebo Stripped.) Z nového alba zazněly například Wrong a Hole to Feed a diváci nezůstali ochuzeni ani o hity, jako jsou Precious nebo Enjoy the Silence.

Poslechněte si píseň Wrong

http://www.youtube.com/watch?v=L2GaCnAiuvo

Přídavek? Rovnou dva!
Depeche Mode se rozloučili s písní Never Let Me Down Again. Poté se ale vrátili s další porcí hudby; zazněly Stripped, Master and Servant a také Strangelove, kterou již téměř nehrají. Co asi málokdo čekal, kapela se nechala obměkčit ještě jednou a triumfálně se vrátila na pódium s Personal Jesus. Koncert zakončila baladou Waiting For the Night. Fandové byli spokojeni. Co však mohlo být lepší, byl zvuk – podle fandů, kteří  viděli i bratislavský koncert, se zvuk pražské show s tou slovenskou nedal srovnat. Faktem je, že jestliže koncerty jsou z Edenu slyšet ještě o několik kilometrů dále, přímo na stadionu bývá zvuk zkreslený, zvlášt když je vítr. To se chvílemi dělo i včera – když například Dave Gahan po publiku chtěl, aby zpívalo,  nebylo téměř nic slyšet. Malou nepříjemností byla i skutečnost, že z některých míst na stání nebylo dobře vidět na pódium; možná, že mělo být postaveno výš.

Pražský koncert se i přesto  každopádně vydařil. Dave Gahan i další dva členové skupiny, Martin Gore a Andy Fletcher, na sobě nenechali znát žádnou únavu a od začátku do konce hráli ve stejně vysokém tempu. Kdo se na včerejší koncert nedostal, má šanci již v lednu příštího roku, kdy se „depešáci“ do Prahy vrátí.

Poslechněte si píseň Personal Jesus

Britská elektronická skupina Depeche Mode si kdysi dala jméno podle francouzského módního časopisu. A zatímco na onen magazín si dnes nejspíš vzpomene málokdo, hvězda kapely nepřestává zářit. Jen málo zpěváků nebo skupin dosáhlo toho, že jejich kult má téměř sílu náboženského hnutí. Depeche Mode u nás vystoupili už pošesté, poprvé ještě před revolucí, přesto se jejich koncerty stále těší obrovské návštěvnosti a přibývají jim noví fanoušci. V Edenu stáli pamětníci z koncertu v Parku kultury a oddechu Julia Fučíka v roce 1988 vedle „mlaďasů“, kteří tehdy ještě nebyli na světě, a všichni se výborně bavili.

Depeche Mode
25. června 2009, Synot Tip Arena, Praha

Témata:, ,