To vás dostane: Vzácné fotografie z rituálů posledních kazachských šamanů

Redakce

Pokud v sobě máte alespoň špetku smyslu pro magii, mystiku a tradice, tohle vás dostane. Fotografovi Denisu Vejasovi se během cesty do Kazachstánu poštěstilo potkat súfijské derviše. Co to znamená a proč by vás to mělo zajímat?

Súfismus je mystická forma islámu a ti, kteří dokončí svou cestu, se nazývají derviši. Není jich už mnoho, fotograf Denis Vejas ale měl to štěstí, že jednoho – lépe řečeno jednu – našel během cesty po Kazachstánu. V tomto regionu je navíc mystika súfismu zkombinovaná s tradicemi Kazachů, takže Vejasovi se naskytla opravdu jediná, nezapomenutelná příležitost.

S derviškou jménem Bifatima Dualetová nakonec strávil celou zima a dovolila mu i účastnit se očistných rituálů, se kterými žena místním pomáhá. Jejich součástí je obětování ovce, načež se její krví účastníci rituálu pomažou a posléze se umyjí vodou. Má to symbolizovat způsob, jakým přicházíme na svět – také se rodíme zbrocení krví a pak nás omyjí. To člověku pomůže se očistit.

Vejasovy fotografie z rituálu jsou opravdu dechberoucí, tak se podívejte do galerie a nechte se s jejich pomocí přenést do mrazivého Kazachstánu.

Tajemná místa, která údajně postavili „bohové“

Jak z Pána prstenů: Navštivte Kamenného obra v Itálii

Témata: