Tom Odell: Největší inspirací mi byla kamarádova terasa

KatarínaStraková

Koncert, na kterém očaroval tisíce fanynek a fanoušků, odehrál včera třiadvacetiletý britský písničkář Tom Odell na festivalu Rock for People. Před koncertem jsme se potkali na tiskové konferenci, kde mluvil o chystané druhé desce, ale také o svém zlozvyku.

Tome, v České republice vystupujete podruhé. Jak na vás působí zdejší fanoušci, plánujete se do Česka vracet?
Jeden z mých nejlepších koncertů byl ten v Praze. Publikum bylo skvělé, byl to opravdu báječný koncert. Nedokážu říct, proč, ale cítil jsem tam něco speciálního. Díky tomu jsme si to s kapelou skvěle užili a fungovalo to i dohromady s fanoušky.

Pražský koncert: Další povedená premiéra: Tom Odell, kluk z plakátu
Poslechněte si Toma Odella v Youradiu

Máte raději kluby, nebo otevřené festivalové scény?
Preferuji kluby. Proto jsem rád, že na Rock for People hraji na pódiu ve stanu, který evokuje klubovou atmosféru.

Vidím, že kouříte. Přitom jste v současné době idolem mnoha mladých lidí. Necítíte nějakou zodpovědnost vůči fanouškům, kteří mohou získat pocit, že kouření je cool?
Necítím, že bych měl na lidi velký vliv. Nikdy jsem nenabádal fanoušky k tomu, aby kouřili, to bych nikdy neudělal. Kouření je špatné, vím to. Ale třeba pití alkoholu je taky špatné a mnohem méně se to řeší. Žádné jiné drogy jsem nikdy nezkusil a neplánuju to.

Proč se vaše debutová nahrávka jmenuje Long Way Down?
Měl jsem kamaráda, který měl střechu s terasou. Když jsem se z té střechy díval dol, napsal jsem spoustu písniček. Zažíval jsem při tom pocity, které nedokážu popsat. Při pohledu na horizont jsem se cítil tak nějak naživu.

Jak jste daleko s přípravou druhé desky?
Zatím to jde velmi dobře. Nedokážu slíbit, kdy vyjde, ale pořád máme spoustu nápadů na nové skladby, takže si to určitě brzy sedne.

Oproti debutu prý bude druhé album hodně jiné. Je to pravda?
Přirozeně mě to táhne k tomu, udělat totálně odlišnou nahrávku a jít tak daleko od debutu, jak je to jen možné. Ale musím si podržet svou tvář, nesmím zapomenout, co je pro mě charakteristické. Musím se zkrátka držet trochu zpátky.

To zní, jako byste byl se svou první deskou nespokojený.
Chci udělat něco úplně opačného. Vlastně ani nevím, proč, je to instinkt. Nesnažím se změnit zvuk násilně, spíš je to přirozený vývoj. Nemá smysl dělat stejnou věc dvakrát.

Jak dlouho vám trvá skládání hudby?
Nevím, kolik času to zabere. Album vzniká dohromady jako komplet, ne jednotlivé skladby zvlášť. Nicméně řekl bych, že jsem docela rychlý. 

Témata: