Top 5 atrakcí, které nesmíte vynechat při návštěvě Londýna

David Šohaj

Londýn patří dlouhodobě mezi světově nejoblíbenější turistické destinace. Zdá se, že hlavní město Spojeného království má co nabídnout úplně všem – od milovníků tradiční evropské kultury, přes nákupní maniaky až po mileniály, kteří zuřivě obrážejí jeden noční klub za druhým. A není se ani co divit, ceny letenek jsou dnes na historickém minimu a kurz libry po nedávném Brexitu utrpěl taky své.

Jestli někdy byl ten správný čas cestovat, je to nyní. A právě Londýn nám nabízí ráj globalizace, aniž bychom museli opustit rodný kontinent. Jakmile jednou vyrazíte, je ovšem fajn připravit si alespoň letmý itinerář. Které pamětihodnosti podle nás prostě nesmíte vynechat?

Buckinghamský palác

Na tomhle místě se píšou dějiny v přímém přenosu. Rezidence nejslavnější královny na světě je během celého léta přístupná veřejnosti a vy si už za 24 liber (asi 700 korun) můžete užít podívané na extravagantní pokoje a vybavení. Letos navíc není jen tak ledajaký rok, připadá na něj dvousetleté výročí narození královny Viktorie. Od 20. července do 29. září, kdy je palác otevřen veřejnosti, si tedy můžete ještě navíc vychutnat speciální výstavu věnovanou právě této události.

Londýnské oko

Ikonické Londýnské oko neboli Coca Cola London Eye je bezesporu jedním z hlavních symbolů současného Londýna. Vstup na tuhle atrakci vás přijde asi na 26 britských liber (tedy necelých 800 korun). Během nezapomenutelných třiceti minut si užijete vzdušnou vyhlídku takřka na celé londýnské panorama. A nemusíte mít strach, celá jízda je pomalá a pěkně plynulá. Dobře to tedy zvládají i lidé, kteří výšky nemají právě v lásce. Ale ať každý posoudí sám. Londýnské oko vám dá nahlédnout na město v ptačí perspektivě a podívaná je to skutečně fascinující. Celá konstrukce disponuje 32 oddělenými kabinkami a váží bezmála deset tun. To už je docela slušný kolos, že?

Sea Life London

Mořský svět je populární koncept po celém světě. Tohle megalomanské akvárium je ale přece jen trošku jiný kalibr. Najdete tady více než čtyři stovky podmořských živočichů – včetně nejrůznějších druhů žraloků. Vstup do komplexu vás přijde na 21 liber (asi 620 korun) a na své si tady přijdou nejen milovníci zvířat. Právě podmořský svět je pro lidstvo i v roce 2019 ještě stále docela velkou neznámou a i přední renomovaní vědci jednotně uznávají, že nás toho ještě spousta čeká na objevení. Tahle exkurze je tedy docela slušný kurz pro začátečníka v podmořském životě.

Muzeum Madame Tussauds

Legendární muzeum voskových figurín jistě není potřeba blíže představovat. Za 22 liber (asi 650 korun) si můžete prohlédnout realistické podobizny všech velikánů historie – a to v životní velikosti. Jsou tady téměř všichni – od Shakespeara až po Elvise a Lady Gaga. V Praze najdeme menšího příbuzného takového muzea, s touhle prohlídkou je ale jeho expozice opravdu neporovnatelná.

Tower of London

Londýnská věž je domovem královských korunovačních klenotů a jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí ve městě. Vstup vás přijde asi na 27 liber (asi 800 korun). Devět set let stará stavba byla domovem mnoha poprav a i na ně mohou turisté tematicky zavzpomínat, ikdyž samozřejmě nejde o nic pěkného. Místní šperkovnice taky stojí za prohlédnutí.