Totálně zábavné nasazení


Patří ke špičce svého žánru, přesto se muzikou neživí. Hrají své písně s nadšením a vytvářejí stále nové. U příležitosti oslav 18. výročí založení punk-rockové kapely Totální nasazení si s námi popovídal její boss Sváťa Šváb.

Nechystáš se vydat knihu o Totálním nasazení? Materiálu z koncertů máš asi hodně.
Zatím asi ne. Tu kroniku, kterou máme na webu, jsme si začali vést až asi v roce 2003, od doby, co máme nového webmastera. Máme samozřejmě úplně přesně napsaná data, kde jsme kdy hráli od roku 1991, a ke spoustě z toho si dost věcí pamatuji, takže by se dalo něco sepsat, ale nechce se mi do toho. Uvažovali jsme spíš, že bychom vydali texty jako básnickou sbírku, ale není na to čas.

Mimo hraní máte také všichni práci?
Ano, máme. Já dělám učitele na zvláštní škole, ale začal jsem učit už jen na půl úvazku. Největší problém s časem na hraní má bubeník Ing. Pípa, kterého z práce moc nepouští. Kytarista P.P.Cvok dělá v soukromé firmě něco jako dealera, takže si pracovní dobu uzpůsobí, to samé i kytarista Šukec. Je náročné to skloubit.

Obzvlášť letos, když máte koncertů u příležitosti nového alba přes stovku…
Chtěli jsme k nové desce co největší propagaci. Plánujeme, že v příštím roce trochu polevíme a od 19. prosince budeme mít dva měsíce pauzu, kdy nebudeme hrát vůbec.

Je píseň Černobílý svět posluchačsky nejžádanějším songem?
Ano, je to tak. My právě proto vždycky Černobílý svět (ČS) hrajeme na konec, čímž si z 99 procent zajistíme přídavek. A když náhodou nepřidáváme, pak většinou proto, že neodhadnu čas. ČS je ale zárukou toho, že po něm lidi chtějí slyšet ještě další písničku.

Jak Černobílý svět vznikal?
Písničku jsem vymyslel já. Bylo to v éře Stínoher, kdy jsme se začínali po odchodu druhého kytaristy ubírat trochu jiným směrem a já jsem chtěl napsat písničku, která by se ostatním, tehdy novým songům trochu vymykala a další členově by mi text schválili. Měl jsem vždy hodně rád šachy, a tak jsem napsal textík, v kterém spolu ty figurky válčí, aniž by válčit chtěly, protože je ovládá někdo jiný.

Vaše novější tvorba je poněkud okořeněna o SKA fragmenty.
Když si poslechneš desku Souhlasíš se vším, tak zrovna titulní písnička je v rytmu SKA, aniž bychom tehdy věděli, že nějaký SKA existuje. Nám podobné rytmy byly vždycky blízké, a že je teď SKA v módě, to nás netrápí. Ono naše SKA ani není SKA, je to takový naše slánský paSKA. Chceme, aby naše písničky byly pestré. Navíc, jak jsme starší, tak nás, respektive mě, ty rychlý písničky už tolik nebaví.

Takže už nebudou vznikat rychlejší písně?
Asi budou a i na nový desce jich pár je, ale s druhým kytaristou metalistou Šukecem si více užíváme aranže a to se víc projeví u těch pomalejších a středně rychlých. Nicméně určitě i nějaké nové rychlejší písně přibudou.

Jak je starý tvůj nátělník s nápisem Totální nasazení?
Asi půl roku. Průběžně si je kreslím a dělám ze starých triček, co už nejsou úplně bílá, ale trochu sešlá. Vždycky se mi rozedřou na rameni, jak hodně blbneme, ale mám všechna ta stará schovaná. To dnešní je, myslím, sedmé, a také si s sebou vozím vždy jedno náhradní, kdyby mi ho třeba náhodou zase někdo ukradl, což se už dvakrát stalo.

Kdy plánujete vydání živé CD a DVD, které se dnes natáčelo?
Já bych na tom chtěl začít makat v lednu a uvidíme. První by mělo vyjít audio CD a DVD pak ke konci příštího roku jako dvoj-DVD, spolu s klipy a starými videonahrávkami.

Chystáte se už na „dvacítku“?
Už jsme o tom v kapele mluvili, že bychom vydali unplugged. Párkrát už jsme takhle zahráli a strašně se to líbilo. Naše písničky tím dostanou nový kabát a je to zase něco trochu jinýho. Plánujeme, že to vydáme asi k těm dvacetinám.

Témata: