Trezor místo botníku


U nás se jim říká tenisky nebo kedsky podle americké firmy Keds, která začala vyrábět plátěné boty s gumovou podrážkou už v roce 1917. V Americe si zase lidé kupují sneakers podle gumové podrážky, díky které se můžete neslyšně plížit. Slovem sneakerhead se pak označují nadšenci a sběratelé, kteří tenisky považují spíše za umělecké dílo než za něco na nohy. A někdy je dokonce schovávají v trezorech.

Dříve specializovaná sportovní obuv se během 80. let stala velkou módou. Přišla spolu se skateovou a hiphopovou kulturou, přičemž nejpopulárnější byly tehdy basketbalové modely. Rapeři Run DMC nahráli hit jménem My Adidas a na svých parties dokonce vyzývali fanoušky, aby zvedli své tenisky nad hlavu. Podle jejich vzoru se tenisky začaly nosit bez tkaniček, jak to bývá nařízeno ve vězení – ke kterému ostatně mělo poměrně hodně členů hiphopové komunity blízko.

Tenkrát byly in Adidas Superstar, kterým je dnes více než 35 let a během let jste si je mohli koupit v mnoha originálních barevných variacích. I Run DMC mají svůj vlastní model. Druhým legendárním modelem jsou pak tenisky Air Force One od Nike, které předloni oslavily 25. narozeniny. K tomuto výročí proběhla v New Yorku výstava více než tisíce různých páru těchto tenisek – nebo spíš „basketek“. Stejně jako Adidas Superstar, i Air Force One je totiž původně basketbalová obuv. Ze sportovní obuvi se stala móda, známé značky pohotově zareagovaly a začaly se více zabývat designem.

Kempuji před obchodem. Ty tenisky totiž chci!

Někteří milovníci tenisek prostě potřebují mít více než tři páry, které unosí. Říkají, že kořeny jejich posedlosti sahají do dětství, kdy trpěli tím, že nemohli ty úžasné nové tenisky mít. A když  už nějaké dostali, prostě s nimi chodili i spát. Když pak vyrostli, mohli si všechna traumata z mládí vynahradit a koupit si tolik párů tenisek, kolik chtěli. Jiní teniskoví fandové jsou „jen“ posedlí módou a designem obecně.

Sneakerheads jsou sběratelé se vším všudy. Sdružují se v klubech, jeden takový máme ostatně i v Česku (http://www.sneakers.cz). Zakládají blogy, diskuze, obchody, ale nezůstávají jen na internetu. I když většina sběratelů patří k mužskému pohlaví,  často trpí nákupní horečkou, která připomíná boje o nejlepší místo na stadionu před důležitým koncertem: v noci kempují před obchodem, aby byli ráno první ve frontě na nový model bot. Někteří dokonce s teniskami spekulují. Jak? Nakoupí jednoduše více párů nového modelu z limitované edice, a když se boty vyprodají, stoupne jejich ceny a spekulanti si mnou ruce. Některým ale stačí úhledně si doma model zabalit a zařadit do sbírky. Ty největší nadšenci tak nashromáždí až kolem tisícovky párů.

Mistrovství světa v teniskách

Nedávno se na serveru ebay, kde se většinou odehrávají aukce zajímavých modelů, objevila ojedinělá nabídka. Mohli jste si tu vydražit kolekci 250 párů tenisek Nike SB, Air Jordan, Air Max, Trainers a dalších známých sběratelských kousků. S takovou kolekcí už byste mohli udělat výstavu! Jedna taková již dokonce existuje. Sneaker Pimps (http://www.sneakerpimps.net/) je expozice putovní a začala v Austrálii. Loni s velkým úspěchem navštívila velkoměsta USA. Na velkých parties tam vystoupili ti nejznámější rappeři, proběhly exhibice ve skateboardingu a streetballu, ale hlavně jste si mohli prohlédnout 1500 párů tenisek.

Další velkou akcí oslavující tenisky je International Sneaker Battle(http://www.internationalsneakerbattle.com). Poslední se konala loni v červnu v New Persey. Hostitelem byl Suraj z populárního obchodu s originálními teniskami Sneaker Room. Soutěžilo se v kategoriích nejlepší kolekce, nejlepší Nike Air Force nebo Dunk či nejlepší speciálně upravený kousek.

Pro ty, kteří si rádi hrají, připojujeme návod na různé navlékání a zavazování tkaniček.

Další zajímavé odkazy: solecollector.com, www.sneakersnstuff.com, www.sneakerhead.com, www.femalesneakerfiend.com, nicekicks.com, www.queens.cz, www.lacedup.biz.

Reportáž z výstavy Sneaker Pimps

http://www.fieggen.com/shoelace/index.htm