Tricky, jeho triko a brko. Pražské publikum naštvala anarchie i zvuk

andreasafarova

Tolik emocí, drivu, sexu... uvízlo na aktuálním albu Adrian Thaws. Tricky z jeho potenciálu dokázal ve vyprodaném, ale špatně ozvučeném klubu Lucerna Music Bar vytřískat sotva třetinu. Naneštěstí si to zapříčinil i sám - zpěv uvalil na zaučující se zpěvačku a zábavu si obstarával pro sebe. Jointy.

Vědět předem, že se Trickyho pražský koncert takhle zvrtne, doufal by člověk alespoň v částečné uchlácholení předskakujícím tuzemským projektem. Strangers in the City na svém debutu South zní jako „otcové lo-fi folku, co svým vnoučatům u táboráku rekapitulují svůj velkolepý život předtím, než odtáhnou do věčných lovišť“. A to díky zakalenému, prudkému vokálu Jakuba Zbořila a emocím, co zastudí na kůži jako kostka ledu. Bez sehrané dvojice akustické a elektrické kytary, klidu a bohužel i hlasových retuší ale dvojice ztratila veškeré kouzlo. Na povrch totiž vyplul nosový, huhlavý zpěv se zastřenými sykavkami. Cizinci z Veselí nad Moravou na sobě ještě budou muset zapracovat.

Spletitost, chaos, anarchie – minimálně první  vlastnost byla styčnou plochou obou včerejších vystoupení. U Brita Adriana Thawse alias Trickyho rozcuchanost nezaskočí; mládí v ghettu jednoho donutí, aby měl ostré lokty, a jamajsko-anglo-guyanská krev a hudba, která kombinuje hip-hop, jazz, reggae, dub i rock, to všechno má jedno jméno. A právě peprný šejk stylů na loňském eponymní albu (přečtěte si recenzi) otevřel oči příznivcům i Trickymu, v posledních letech vzdorujícímu autorecyklaci, znovu dokořán. Obtěžkat víčka marihuanovými opary tak logicky nebyl nejlepší nápad.

S nadsázkou by se dal koncert rozčlenit do šesti etap podle vykouřených jointů, kterých bylo během hodiny minimálně tolik co prstů na jedné ruce. Za krátkou zmínku však stojí jen část druhá s hity aktuálního alba Why Don’t You a My Palestine Girl. Hostující zpěvačka se při prvním zmíněném songu ukázala v největší formě; svou frackovitou flow dokázala přiblížit hlasovému sex-appealu Belly Gotti. V ostatních skladbách působila jako vokalistka na zácviku, která při sledování textu na tabletu nemá pomyšlení na to, aby udělala nějakou show. Při výletě na širší Střední východ se zase probudil Tricky – jiskru zažehl zmítající se hlavou, jež při chraptivém štěkání už plála jako na přebalu nejnovějšího alba.

Ani nejsvětlejší chvilky koncertního setu ale nepřiměly postarší publikum k větší reakci. Zato na sociálních sítích se bezprostředně poté neostýchalo. Katastrofa, tragédie, nejhorší koncert roku – kvůli Thawsovi zpívajícímu po většinu doby zády, minimu světla i přebasovanému zvuku, který zadupal něžný zpěv ve skladbách Nothing’s Changed nebo Do You Love Me Now?, původně od The Breeders. Vyzdvihujeme tak alespoň bicí a elektrickou kytaru, jejichž masivní, zřetelný zvuk zachránil koncert od nejostudnějších přívlastků.

Možná, že někdo se Trickyho náklonnosti k drogám nediví. Povalený mikrofon po dvou upocených přídavcích ale nic dobrého neukazoval. Nejhůř snad bylo, a příště, doufejme, bude líp.

Tricky
Support: Strangers in the City
Praha, Lucerna Music Bar, 31. ledna 2015