TR/ST v Praze ukázal, jak zní tři hlasy v jednom těle

ondrejbambas

Deska Joyland kanadského producenta Roberta Alfonse alias TR/ST přinesla mnohým příznivcům elektroniky tolik radosti, že ji neváhali označit za jednu z nejlepších uplynulého roku. Když klub MeetFactory oznámil, že hudebník přijede do Prahy, očekávání začala být - logicky - vysoká. Jaký je tedy TR/ST naživo? Zpěv za jedna s hvězdičkou, pódiová prezentace by ale mohla být lepší.

Trust, pro zjednodušení TR/ST. Pod tímhle žádáním důvěry se skrývá temnější elektronika, kombinace zvrácených diskohrátek a tíživého barytonového beatu. Zpočátku boční projekt, na němž pracoval Robert Alfons s Mayou Postepski z Austry, se vyprofiloval ve svébytné těleso a Alfons zůstal podepsán pod dalšími skladbami sám. V pražském klubu MeetFactory vystoupil za doprovodu dvou hudebnic ovládajících klávesy a bicí a sám se naplno věnoval zpěvu. Základní basové linky přitom pouštěl z počítače, což odhalilo první slyšitelný neduh smíchovského klubu. Přestože se zvukařce postupem času podařilo dostat živou hudbu a předehrané části na stejnou úroveň, v první třetině se všechno utápělo v basové skrumáži.

Je škoda, že TR/ST v živé verzi odsunuje hudební složku na druhou kolej a jediné, co tak člověku zbývalo, je tančit na chytlavý beat. Skryté odkazy, které si při domácím poslechu v klidu vychutnáváte a které svou melodramatičností tak pěkně zapadají do schématu snímku Drive, nebo které naopak odvedou pozornost k ranému euro dancu, v němž si libovali všichni diváci Esa s Terezou Pergnerovou, se naživo ztrácely. Všechno se podřídilo zpěvu, a šťastný byl člověk, který ze svého místa Robertovu zpěvu rozumněl; úplně nejlépe v tomto směru vyšly intimní kousky jako skvělá Candy Walls, která zazněla zhruba v půlce setu.

A škoda byla taky to, že TR/ST si nepohlídal celou pódiovou prezentaci. Hudebnice skryté v pozadí ani neměly šanci být pořádně vidět, Robert Alfons vepředu sice nepůsobil odtažitě, ale s publikem ani nezkusil navázat bližší vztah. Scéna ozdobená čtyřmi světly jak z IKEA také nijak neoslňovala, je ale pravda, že disco prostředí ani zbytečně neshazovala. Kdo se nastartoval podpůrnými látkami, ten měl večer možná o trochu intenzivnější, faktem ale je, že TR/ST v Praze předvedl tak trochu depresivní, trochu queer a… tak trochu běžnou show. Stejně jako tři polohy hlasu, kterými disponuje.

TR/ST
Praha, MeetFactory, 28. 1. 2015
Support: Murder Bear Doug 

Témata: