Chumbawamba: Tubthumping? Bylo to zábavné, divné, zajímavé a skvělé

Jiri-Vanek

Britská skupina Chumbawamba vydala nové album ABCDEFG, které 14. května 2010 přijede představit do pražského Lucerna Music Baru. O tom, proč ve svých skladbách kapela mučí člena Metalliky, proč je poslední deska akustická nebo co v Česku znamená čambavamba, jsme si povídali se zpěvačkou a trumpetistkou Jude Abott.

V březnu vyšlo vaše nové album Chumbawamby nazvané ABCDEFG. Proč se jmenuje zrovna takhle?
Deska je celá o hudbě a název jsou noty ve stupnici a moll (nota H se v Británii označuje jako B – pozn. red.). Nic jiného za tím není.   

Na desce je písnička nazvaná Torturing James Hetfield (Mučení Jamese Hetfielda). Co vám frontman Metalliky provedl, že byste ho chtěli mučit?
Ta písnička je samozřejmě míněná jako vtip. Ale jedna ze strategií, která se používá při výsleších zadržených na místech jako Guantánamo, je pouštění Chumbawambahlasité západní rockové hudby.
Když se kapely doslechly o tom, jak také někdo jejich hudbu používá, řekly, že si to nepřejí. Ale Metallica opodvěděla "jo, to je v pohodě, nemáme problém s tím, že se naše hudba využívá k mučení Iráčanů. Když to může pomoci…" Takže jsme vymysleli písničku o tom, jak máme Jamese Hetfielda ve sklepě a mučíme ho naší hudbou.

V té písničce jsou zmínění i Simply Red. Ti také souhlasili s použitím jejich hudby k mučení, nebo je prostě jenom nemáte rádi?
Myslím, že nikoho nemůžeš mučit hudbou Simply Red, je na to příliš milá. Jenom se nám líbila představa, jak James Hetfield z Metalliky, to „rockové zvíře“, zpívá písničky Simply Red.
 
Vaše poslední deska je dost podobná posledním dvěma, jsou to v podstatě akustické folkové nahrávky. Proč vlastně několik členů v roce 2004 odešlo a vy jste změnili styl?
Tak nebylo to žádné drama, nějaké folkové písničky jsme měli už předtím. Vždycky jsme měli rádi akustickou hudbu a připadalo nám to jako cesta, jak se posunout dál. Když stárneš, stačí ti být tišší. Zdálo se nám to důstojnější vzhledem k našemu věku. (smích)

Jak vlastně vzpomínáte na doby, kdy jste měli v hitparádách svůj největší hit Tubthumping a byli jste opravdové rockové hvězdy?
Byla to zábavné, bylo to divné, bylo to zajímavé. Rok nebo dva jsme žili jako v pohádce. Bylo to skvělé.

Poslechněte si Tubthumping

http://www.youtube.com/watch?v=2H5uWRjFsGc&feature=fvst

Stýská se vám někdy po téhle době?
Ani ne. Rok a půl jsme skoro nebyli doma, takže to bylo i docela těžké. I když cestování bylo vlastně fajn.

Vydali jste patnáct řadových alb, které z nich máte nejradši? A neříkejte prosím, že to poslední.
Já mám hodně ráda WYSIWYG, co vyšlo po Tubthumperu. Myslím si, že je to vážně dobré album.

Už jste párkrát hráli v Praze. Na který zdejší koncert vzpomínáte?
Z koncertů v Praze si pamatuju, že tam vždycky byla spousta lidí a výborná atmosféra. Teď, když hrajeme akusticky, bývají naše koncerty tišší a klidnější, ale v Praze nikdy ne, tam je to vždycky rozjeté. Což je super.

Co od vás můžeme čekat na letošním pražském koncertě?
Spoustu věcí z nové desky i nějaké starší písničky. Doufáme, že nebudeme publikum naší hudbou mučit, že ho pobavíme. A že si s námi lidi něco zazpívají, to máme rádi.

Moje nejoblíbenější písnička od Chumbawamby je Give the Anarchist a Cigarette z alba Anarchy. Už jste jí v Praze nezahráli, ani nepamatuju, zazní letos?  
Když jsem přišla do kapely (v roce 1996, album Anarchy vyšlo v roce 1994 – pozn. red.), tak jsme ji hrávali, ale je pravda, že na našem akustickém setlistu není. Možná bychom ji pro pražský koncert mohli nacvičit. Až budu mluvit s ostatními, navrhnu to.

Poslechněte si Give the Anarchist a Cigarette

To by bylo skvělé. Mohl bych na koncertě chodit a říkat: "Tuhle hrajou kvůli mně!"
Je to pro nás výzva. (smích)

Chumbawamba udělala remix písničky Je toho hodně co říct od české kapely Midi Lidi, ti mají zas na svojí nové desce remix El Fusilado od Chumbawamby. Jak ke spolupráci došlo?
Myslím, že jsme se s nimi potkali, ale nejsem si úplně jistá, možná nám jenom napsali e-mail. Ale spíš myslím, že za námi přišli po jednom našem pražském koncertě.

Znáte ještě nějaké jiné české kapely?
Ne. I když vlastně jednou jsme hráli v Praze s nějakou českou a capella skupinu, dokonce udělali cover naší písničky Jacob’s Ladder. Ale už si bohužel nepamatuju, jak se jmenovali. Myslím, že ani nejsou v Česku moc slavní.

Slyšel jsem několik verzí, jak Chumbawamba přišla ke svému jménu. V Čechách se čambavamba občas říká jednomu alkoholickému nápoji, kdy do půllitru nalijete deset různých panáků.
Zní to, že to asi bude dost hnusné. Proboha, deset panáků! To toho člověk za večer asi moc nevypije.

Většinou to pije víc lidí najednou.
Tak to jo, to se mi líbí. Mám ráda, když lidi věci sdílí.

Díky moc za rozhovor.
Taky děkuju. A zkusím něco udělat s tou Give the Anarchist a Cigarette. Ale slíbit nemůžu nic. (smích)

Chumbawamba je skupina z britského Leedsu. Funguje od roku 1982, za tu dobu vydala patnáct řadových desek. Její styl se proměňoval od prvotního punku přes taneční pop až po současnou folkovou tvář, kapela vždycky kladla důraz na angažované levicově orientované texty. Největšího úspěchu dosáhla Chumbawamba v roce 1997, kdy se jejich píseň Tubthumping z alba Tubthumper stala celosvětovým hitem.   

 

Témata:,